Incidente grave provocate de jucătorii echipei Victoria Mihai Viteazu

Finala Cupei României la fotbal, faza pe judeţ: DUNĂREA OSTROV - VICTORIA MIHAI VITEAZU 3-2

Sport 30 Iunie 2014 / 00:00 3132 accesări

Sâmbătă, pe terenul CFR din Constanţa, a avut loc finala Cupei României la fotbal, ediţia 2014-2015, faza pe judeţul Constanţa. La capătul unui meci frumos, în care ambele formaţii şi-au depăşit condiţia de echipe abia promovate în Liga a IV-a, Dunărea Ostrov a dispus de Victoria Mihai Viteazu cu 3-2 (Ştefan Filip 12, Mihai Constantin 40, Aurelian Oprea 60 - Marian Chehaia 45, Adrian Pitu 62). Dunărea a obţinut calificarea pentru faza naţională a Cupei României, iar luna viitoare va evolua în compania unei formaţii de liga a III-a, probabil ACS Callatis 2012 Mangalia.

„PĂCAT CĂ UN MECI SUPERB S-A ÎNCHEIAT AŞA DE URÂT”. Din păcate, meciul de sâmbătă va rămâne în memoria privitorilor nu numai prin frumuseţea golurilor lui Constantin (scăriţă peste portar) sau Adi Pitu (lovitură liberă), ci şi prin incidentele reprobabile provocate de jucătorii învinşilor la finalul partidei. Ce s-a întâmplat? „Era, practic, ultima fază a meciului, când arbitrul a acordat o lovitură liberă pe undeva pe la centrul terenului, pentru un fault obişnuit. Era minutul 90+4 şi imediat după executarea loviturii ar fi fluierat finalul. Atunci, doi jucători, câte unul de la fiecare echipă, s-au luat la harţă şi au fost eliminaţi. În timp ce părăseau terenul, s-au înjurat, probabil, iar jucătorul de la Ostrov a fost lovit de mai mulţi jucători de la Victoria, dar şi de o persoană din anturajul echipei din Mihai Viteazu. Şi-a pierdut cunoştinţa pentru moment, dar a venit imediat medicul şi şi-a revenit. Păcat că un meci superb s-a încheiat aşa de urât”, a declarat Constantin Bodnar, observatorul partidei, cel care, la final, a premiat ambele echipe cu câte o cupă şi o diplomă.

„Am acordat lovitură liberă pentru cei de la Ostrov, iar jucătorul Dobriţă Cristian, de la Mihai Viteazu, s-a luat de cel faultat, spunându-i să nu mai tragă de timp şi să se ridice mai repede de jos. A venit apoi Gioga Ionuţ, de la Ostrov, şi a avut o altercaţie cu Dobriţă. Cei doi s-au înjurat şi s-au scuipat, s-a format un meleu, apoi le-am arătat cartonaşul roşu. În timp ce părăseau terenul de joc s-au luat iarăşi la harţă, iar Dobriţă i-a dat un pumn în ceafă lui Gioga, care apoi a fost lovit şi de alţi jucători, pe care nu am apucat să-i văd prea bine (n.r. - este vorba despre Ivanov Nicuşor şi Bîscă Tudor). În timpul acestui meleu am fluierat finalul jocului, pentru că oricum asta intenţionam să fac după executarea loviturii libere, era deja ultimul minut din cele patru de prelungire”, a spus arbitrul meciului, Alex-George Nedelcu.

„A fost un rezultat mincinos, pentru că ei au ajuns de trei ori la poartă şi ne-au dat două goluri. Dacă noi reuşeam să fructificăm măcar câteva din ocaziile pe care ni le-am creat, diferenţa ar fi fost mai mare şi poate că nu ar fi existat incidentele de la final. Fundaşul central cu numărul 6 (n.r. - Dobriţă Cristian) tot meciul a scuipat şi a lovit, dar nu a primit nici măcar cartonaş galben. Iar cel care l-a lovit ultima oară pe Gioga era coborât din tribună, mi-a spus cineva că l-ar fi văzut cum bea bere acolo în prima repriză. Astfel de specimene nu au ce căuta în fotbal! Eram mândru de jocul echipei noastre, după un sezon fără înfrângere pentru noi, dar a venit acest incident care mi-a lăsat un gust amar”, a precizat preşedintele echipei din Ostrov, Gigi Ilinca.

Victoria Mihai Viteazu a mai avut un jucător eliminat, pe Rînjă Bogdan, care l-a lovit cu cotul în faţă pe Mihai Constantin, în minutul 83. Constantin a fost transportat la spital, unde i-a fost cusută arcada.