Înfrângere severă pentru CS Tomis

Handbal (f) / LN, etapa a 17-a: HC ZALĂU - CS TOMIS CONSTANŢA 41-19

Sport 28 Februarie 2011 / 00:00 581 accesări

Aşa cum era de aşteptat, CS Tomis Constanţa a pierdut, ieri, meciul de la Zalău, scor 19-41, din etapa a 17-a a Ligii Naţionale de handbal feminin. În faţa unei formaţii în mare formă, Zalăul fiind la al şaptelea succes consecutiv, formaţia constănţeană nu a reuşit să pună niciun moment probleme. Lipsa unui lot competitiv al Tomisului şi-a spus cuvântul, gazdele controlând meciul încă din primele minute: 12-3 în min. 15, 22-7 la pauză, 34-14 în min. 45 şi 41-19 la final. „Probabil Zalăul a dorit foarte mult să-şi ia revanşa după umilinţa de la Constanţa din turul campioantului. Diferenţa este că atunci Tomisul a învins o echipă întreagă a Zalăului în timp ce acum Zalăul a învins o echipă decimată a Tomisului. Au profitat de omul căzut la pământ şi i-au mai dat o palmă“, a declarat directorul sportiv al Tomisului, Paul Alexe. Pentru CS Tomis au înscris: Rusu 9g, Grigore 5g, Pătru 2g, Iovănescu, Cîrstea şi Arfir - câte 1g.

Rezultatele complete ale etapei: HC Zalău - CS Tomis 41-19, Cetate Deva - Oltchim 20-33, Dunărea Brăila - Oţelul Galaţi 24-22, HCM Buzău - HCM Baia Mare 21-22, U. Reşiţa - Rulmentul Braşov 13-25, CSM Bucureşti - HCM Roman 33-28, U. Jolidon Cluj - SCM Craiova 33-25.