Învingătoare-surpriză la Cupa “Armânamea” la fotbal în sală

Sport 25 Decembrie 2013 / 00:00 1292 accesări

A cincea ediţie a Cupei “Armânamea” la fotbal în sală, competiţie organizată de Comunitatea Aromână din România, filiala Constanţa, s-a încheiat duminică, la Sala Sporturilor. Turneul s-a desfăşurat pe două categorii de vârstă, tineret (jucători cu vârsta între 16 şi 35 de ani) şi old-boys (peste 35 de ani), cu participarea mai multor echipe reprezentând localităţi din judeţele Constanţa şi Tulcea. În ambele finale, echipele considerate favorite la câştigarea trofeului, Babageani (la tineret) şi Ovidiu (la old-boys), au pierdut confruntările din ultimul act, Amicii (la tineret) şi Eschibaba 2 (la old-boys) fiind învingătoarele din acest an.

În finala mare la tineret, formaţia Amicii a dispus, cu 6-2 (2-1), de Babageani, iar în finala mică s-a impus Viitorul, 8-7 cu Eden. În turneul de old-boys, în finala mică, Tistimelu a câştigat, scor 5-4, duelul cu Ştiinţa, cele patru reuşite ale lui Gigi Blacioti (Ştiinţa) fiind contracarate de golurile marcate pentru Tistimelu de Stere Halep (tatăl Simonei Halep) - 2, Gioga Steriu - 2 şi Adam Paşata. Cel mai în vârstă jucător de la actuala ediţie a fost Nicu Leolea (Ştiinţa) - 66 de ani. În marea finală, Eschibaba 2 a deschis scorul prin Dumitru Darlaiani, golgeterul turneului, cu 14 goluri înscrise, iar Ovidiu a ratat egalarea în repriza a doua, Mihai Scupra irosind o lovitură de la 7m. La ultima fază a meciului, Cristi Costea a punctat pentru Eschibaba 2, care a obţinut astfel, în premieră, trofeul.

Rezultate - tineret, semifinale: Babageani - Viitorul 5-0, Amicii - Eden 9-8 (4-4) - după executarea loviturilor de departajare, finala mică: Viitorul - Eden 8-7, finala mare: Amicii - Babageani 6-2; old-boys, semifinale: Ovidiu - Tistimelu 6-2, Eschibaba 2 - Ştiinţa 7-1, finala mică: Tistimelu - Ştiinţa 5-4, finala mare: Eschibaba 2 - Ovidiu 2-0.