Juniorii de la CVM Tomis sunt primii în clasament

Volei / CN rezervat juniorilor

Sport 20 Mai 2013 / 00:00 525 accesări

Echipa de juniori a clubului CVM Tomis Constanţa a început cu două victorii turneul final al Campionatului Naţional de volei rezervat juniorilor (jucători născuţi în anii 1994-1995 sau mai tineri), turneu găzduit de Sala Sporturilor din Constanţa. Sunt două succese de bun augur, obţinute în faţa medaliatelor cu argint şi bronz de anul trecut şi care le permit jucătorilor antrenaţi de Răzvan Parpală şi Iulian Rădulescu să spere la un loc pe podium în acest campionat. Sâmbătă, în disputa cu CSŞ LAPI Dej, vicecampioana din 2012, voleibaliştii constănţeni au avut ceva emoţii doar în primul set, care s-a menţinut echilibrat până spre final. În continuare, serviciul bine plasat al gazdelor şi blocajul atent au fost principalele arme cu care au punctat cei de la CVM Tomis, învingători cu scorul de 3:0 (25:21, 25:9, 25:10).

Nici medaliata cu bronz din 2012, CSŞ Buzău, nu le-a rezistat constănţenilor mai mult de trei seturi, în meciul de duminică. Opoziţia buzoienilor a fost însă mult mai mare, scorul final fiind 3:0 (25:21, 25:22, 30:28). Setul al treilea a avut un final interzis cardiacilor, cu gazdele irosind şase mingi de meci şi oaspeţii una de set! „Este bine că am câştigat în faţa unei echipe cu experienţă, care anul trecut a fost medaliată cu bronz la juniori. A fost un meci foarte greu şi mă bucur că l-am încheiat cu bine. Practic, după aceste două victorii s-ar părea că avem asigurată o medalie, dar noi ne dorim să luptăm ca să devenim campioni”, a declarat Iulian Rădulescu, antrenorul secund al echipei constănţene de juniori.

Au evoluat pentru CVM Tomis: Bulgaru (cpt.) - Cerşemba, Ocunschi, Vologa, Iftime, Adrian Aciobăniţei şi Paul Cămui - libero. Sâmbătă, antrenorul principal Răzvan Parpală nu a făcut nicio schimbare, iar duminică i-a mai trimis în teren pe Zahar, Muscină şi Petcu. Astăzi, de la ora 18.00, echipa constănţeană va întâlni formaţia CSŞ “Nicu Gane” Fălticeni.

Clasament: 1. CVM TOMIS CONSTANŢA 6p (setaveraj: 6:0); 2. Bucureşti 6p (6:1); 3. Buzău 3p (3:4); 4. Zalău 3p (3:4); 5. Fălticeni 0p (2:6); 6. Dej 0p (1:6).

Rezultatele şi programul turneului final de la Constanţa

Sâmbătă, 18 mai

CTF “Mihai I” Bucureşti - CSŞ Zalău 3:0 (25:18, 25:14, 25:14)

CSŞ Buzău - CSŞ “Nicu Gane” Fălticeni 3:1 (25:20, 21:25, 25:19, 25:22)

CVM Tomis Constanţa - CSŞ LAPI Dej 3:0 (25:21, 25:9, 25:10)

Duminică, 19 mai

CTF “Mihai I” Bucureşti - CSŞ “Nicu Gane” Fălticeni 3:1 (25:22, 21:25, 25:15, 25:14)

CSŞ Zalău - CSŞ LAPI Dej 3:1 (25:19, 25:17, 18:25, 25:23)

CVM Tomis Constanţa - CSŞ Buzău 3:0 (25:21, 25:22, 30:28)