Locul 3 pentru Academia Hagi la Memorialul „Gheorghe Ola“

La turneul final de la Reșița

Sport 21 Decembrie 2017 / 14:58 952 accesări
Academia Hagi 2008 a cucerit bronzul în turneul final de la Reșița

Miercuri seară, la Reșița, s-a încheiat turneul final al Memorialului „Gheorghe Ola” la minifotbal, competiție pentru jucători născuți după 1 ianuarie 2008. Campioana județului Constanța, ajunsă aici după ce a câștigat turneul zonal de la Galați, a ocupat locul 3 în ierarhia finală, cucerind medaliile de bronz. Echipa Academiei Gheorghe Hagi a reușit două victorii în primele două partide jucate în grupă, dar a pierdut meciul decisiv pentru calificarea în finala mare a competiției, 0-1 cu LPS Vaslui.

Finala mică, disputată cu de AFK Csikszereda Miercurea Ciuc, le-a revenit constănțenilor cu scorul de 4-1, prin golurile înscrise de Alexandru Dimcică 3 și Andrei Lehăduș. La festivitatea de premiere, constănțeanul David Ghenea a primit trofeul pentru „Cel mai bun portar al turneului final”.

La turneul final programat în perioada 19-20 decembrie 2017, în Sala Polivalentă din Reșița, cele opt formații calificate au fost repartizate în două grupe:

Grupa A: CSM Școlar Reșița, AFK Csikszereda Miercurea Ciuc, Academia Luceafărul Cluj, ACS Ilie Oană București (ultima echipă nu a prezentat actele jucătorilor și a fost exclusă din turneu)

Grupa B: LPS Vaslui, Hidro Rm. Vâlcea, Academia Hagi Constanța, ACS Dănuț Coman Pitești

ACADEMIA HAGI - LPS Vaslui 0-1

Clasament final Grupa A: 1. Luceafărul Cluj 6p; 2. AFK Csikszereda 3p; 3. CSM Școlar Reșița 0p.

Clasament final Grupa B: 1. LPS Vaslui 9p; 2. ACADEMIA HAGI 6p; 3. ACS Dănuț Coman 3p; 4. Hidro Rm. Vâlcea 0p.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

​Finala mică: AFK Csikszereda - ACADEMIA HAGI 1-4

Finala mare: Luceafărul Cluj - LPS Vaslui 3-1

Iată componența lotului Academiei Hagi 2008 care a participat la turneul final al Memorialului „Gheorghe Ola”, de la Reșița: David Cristian Ghenea, Mario Cătălin Manea, Andres Francesco Stărică - portari; Alexandru Paul Trofimov, Toma Nicolas Bituleanu, Darius Dragomir, David Andrei Pătru, Costyn Gheorghe, Andrei Lehăduș, Adrian Gabriel Pascu, Eric Constantin Rădoi, Alexandru Dimcică, Iustin Frunză - jucători de câmp. Antrenor: Ciprian Micu. Antrenor cu portarii: Andrei Rotariu. Director coordonator: Constantin Mareș. Team manager: Berti Nicola.

Memorialul Gheorghe Ene a fost câștigat de echipa CS Atletico Arad, după 2-1 în finala cu Academia Luceafărul Cluj.