Massa, cel mai rapid la antrenamentele libere din Malayezia

Auto / Formula 1, MP al Malayeziei

Sport 07 Aprilie 2007 / 00:00 840 accesări

Pilotul brazilian Felipe Massa (Ferrari) a fost cel mai rapid şi în cea de-a doua şedinţă de încercări libere ale Marelui Premiu de Formula 1 al Malayeziei, efectuate vineri, pe circuitul de la Sepang. Massa, care obţinuse cel mai bun timp şi în prima şedinţă (1 min. 34 sec. 972 de miimi), a efectuat cel mai rapid din cele 34 de tururi în 1 min. 35 sec. 780 de miimi, devansîndu-l pe italianul Giancarlo Fisichella (Renault). În prima şedinţă de antrenamente, Massa l-a devansat pe dublul campion mondial, spaniolul Fernando Alonso (McLaren-Mercedes). Pentru Ferrari, debutul a fost unul costisitor, deoarece Federaţia Internaţională de Automobilism (FIA) a amendat scuderia cu 4.800 de euro pentru excesul de viteză înregistrat de Felipe Massa în zona standurilor. Brazilianul a fost cronometrat cu 84,2 km/ h în loc de 60 km/ h, maximum permis de regulament.

Echipa Ferrari a decis ca pilotul finlandez Kimi Raikkonen să ia startul duminică, în MP al Malayeziei de Formula 1, cu acelaşi motor cu care a cîştigat MP al Australiei, în pofida unor mici probleme cu care s-a confruntat la Melbourne. Schimbarea motorului l-ar costa pe Kimi pierderea a zece locuri pe grila de start, conform regulamentului care impune ca acelaşi propulsor să fie utilizat în două curse consecutive. Raikkonen, care a cîştigat primul său Grand Prix la Sepang, în 2003, cu McLaren, s-a clasat pe locul 4 în ambele antrenamente libere de vineri, în care nu a folosit însă motorul pentru cursă, fapt permis de regulament. Motorul va fi instalat pentru calificările oficiale de sîmbătă.

Marele Premiu al Malayeziei, a doua etapă a sezonului, este una dintre cele mai dificile curse din calendar, temperatura la nivelul pistei atingînd vineri 49 de grade Celsius.