Mergea și Tecău s-au calificat în sferturi, la Toronto

Tenis de câmp

Sport 28 Iulie 2016 / 13:06 325 accesări
Tenismanul constănțean Horia Tecău se pregătește și pentru participarea la Jocurile Olimpice de la Rio

Perechea formată din tenismanul constănțean Horia Tecău și Florin Mergea, care vor reprezenta România la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, a obținut calificarea, în noaptea de miercuri spre joi, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului ATP World Tour Masters 1.000 de la Toronto, dotat cu premii totale de 4.089.740 de dolari. Favoriți nr. 5 ai turneului de la Toronto, Tecău și Mergea au dispus, cu scorul de 7-6 (7/1), 6-0, după 57 de minute de joc, de perechea John Isner (SUA) / Alexander Zverev (Germania), la capătul unui meci în care au avut un procentaj de 92% la punctele făcute din primul serviciu.

În sferturile de finală, tenismenii români vor înfrunta câștigătorii partidei dintre americanii Bob și Mike Bryan, deținătorii trofeului, și cuplul Marcin Matkowski (Polonia) / Max Mirnîi (Belarus).

Prin prezența în sferturi, Tecău și Mergea și-au asigurat un cec în valoare de 30.540 de dolari și 180 de puncte ATP.