Procedură disciplinară după incidentele din partida România - Polonia

Sport 18 Noiembrie 2016 / 18:01 445 accesări
Meciul de la București a fost la un pas de a fi întrerupt după ce o petardă a bubuit lângă Lewandowski

FIFA a anunţat că a deschis o procedură disciplinară în urma incidentelor din confruntarea România - Polonia, disputată săptămâna trecută, pe Arena Naţională din București, în preliminariile Campionatului Mondial de fotbal din 2018. În timpul meciului în care Polonia s-a impus cu scorul de 3-0, din peluză a fost aruncată o petardă în repriza a doua, în minutul 53, care a bubuit lângă Robert Lewandowski. Atacantul polonez a căzut pe teren, asurzit de explozia petardei, iar arbitrul Damir Skomina a fost la un pas să întrerupă partida. Și în prima repriză întâlnirea a fost întreruptă după ce în teren au fost aruncate petarde și fumigene. În plus, în tribune, s-au înregistrat incidente între cele două galerii, iar 12 suporteri polonezi au fost reținuți înaintea confruntării, pentru violențe.

Federația Română de Fotbal riscă o amendă uriașă, iar partida România - Danemarca are șanse foarte mari de a se disputa fără spectatori în tribune.