Punct norocos pentru tricolori

Fotbal / Preliminariile CM 2014, Grupa D: UNGARIA - ROMÂNIA 2-2

Sport 23 Martie 2013 / 00:00 433 accesări

Naţionala de fotbal României a încheiat la egalitate, scor 2-2 (Vanczak 16, Dzsudzsak 71-pen. / Mutu 68-pen., Chipciu 90+2), meciul disputat vineri seară, pe stadionul “Ferenc Puskas” din Budapesta, împotriva Ungariei, în Grupa D a preliminariilor Campionatului Mondial din 2014 şi are în continuare şanse la locul secund, care asigură prezenţa în barajul pentru calificarea la turneul final. Disputată într-o atmosferă dezolantă, cauzată de lipsa spectatorilor din tribune, partida a început într-un registru surprinzător, cu gazdele practicând un presing agresiv. Vizibil incomodaţi, tricolorii au găsit greu soluţia pentru a ieşi din propria jumătate de teren, iar ungurii au profitat rapid de erorile comise de defensiva oaspeţilor, deschizând scorul în min. 16, când micuţul Vanczak a trimis perfect balonul cu capul din marginea careului mic, după lovitura liberă executată de Hajnal. Două minute mai târziu, Mutu a ieşit la rampă, dar şutul său a fost blocat de defensiva gazdelor. Dominaţi la mijlocul terenului, elevii lui Victor Piţurcă au reuşit să echilibreze jocul, dar gazdele au fost la un pas să mărească diferenţa în min. 32, şutul lui Szalai trecând pe lângă poarta lui Tătăruşanu. Finalul reprizei a fost dominat de gafele incredibile ale lui Bogdan Stancu, autorul unor ratări incredibile. Mai întâi, şi-a dat cu stângu-n dreptu’ în faţa lui Kiralay, apoi, lăsat cu poarta goală după pasă perfectă a lui Torje, a trimis mingea paralel cu buturile maghiarilor.

Repriza secundă a început în nota de dominare a gazdelor, dar nici Dzsudzsak, nici Szalai nu au fost inspiraţi în faţa porţii lui Tătăruşanu. În schimb, la prima fază mai periculoasă, Mutu a scos o lovitură de pedeapsă, în min. 68, şi tot el a transformat de la punctul cu var, egalând astfel recordul de goluri înscrise la naţională, 35, deţinut de Gică Hagi. Bucuria tricolorilor a durat doar trei minute, pentru că Goian l-a faultat inutil pe Korcsmar în propria suprafaţă de pedeapsă şi Dzsudzsak a readus gazdele în avantaj. Golul nu i-a trezit nici pe tricolori, nici pe selecţioner, care a continuat să-l ţină în teren pe inexistentul Stancu, în timp ce Adi Popa a îngheţat pe banca de rezerve. Norocul proverbial al lui Piţurcă a ieşit la iveală în ultimul minut de prelungiri, când Chipciu a egalat nesperat, la o fază încâlcită, finalizată cu un şut la firul ierbii.

Au evoluat - Ungaria (antrenor Egervari Sandor): Kiraly - Vanczak, Meszaros, Korcsmar, Kadar - Koman, Pinter, Hajnal (80 I. Kovacs), Dzsudzsak 90 (Halmosi) - Szabics (58 J. Varga) - Szalai; România (antrenor Victor Piţurcă): Tătăruşanu - Tamaş, Chiricheş, D. Goian, Şt. Radu - Bourceanu, Pintilii (86 Chipciu) - Torje (66 Al. Maxim), Grozav (71 Rusescu), B. Stancu - Mutu. Cartonaşe galbene: Pinter / D. Goian, Mutu, Chiricheş. Au arbitrat: Wolfgang Stark - Jan-Hendrik Salver şi Mike Pickel. Rezervă: Tobias Welz (toţi din Germania).

În celelalte două meciuri disputate vineri seară în Grupa D s-au înregistrat următoarele rezultate: Andorra - Turcia 0-2 (Selcuk Inan 30, Burak Yilmaz 45+2) şi Olanda - Estonia 3-0 (Van der Vaart 47, Van Persie 72, Schaken 84). Clasament Grupa D: 1. Olanda 15p, 2. Ungaria 10p (golaveraj: 12-7), 3. ROMÂNIA 10p (10-6), 4. Turcia 6p, 4. Estonia 3p, 5. Andorra 0p.