Rezultate bune pentru atleţii constănţeni

Atletism / Campionatele naţionale - etapa 1

Sport 19 Ianuarie 2013 / 00:00 512 accesări

Vineri, la Complexul Sportiv “Lia Manoliu”, a debutat prima etapă din Campionatul Naţional de seniori de atletism în sală, la startul căreia este prezentă şi o numeroasă delegaţie constănţeană. Prima zi a întrecerii au adus rezultate bune pentru sportivii proveniţi din oraşul de la ţărmul mării. La triplusalt, Cristina Bujin (CS Farul, antrenor Lenuţa Dragomir) s-a impus fără probleme, cu o săritură de 13,55 m, la mare distanţă de celelalte concurente. Tot pe primul loc s-a clasat Mihaela Bobocea (CS Farul, antrenor Valentin Anghel), care a încheiat în frunte proba de 1.500 m. Mare favorită în proba de 60 m plat, Andreea Ogrăzeanu (antrenor Cristina Manea) a confirmat aşteptările, terminând pe primul loc, în 7 secunde şi 54 de sutimi. În aceeaşi probă, dar la masculin, Iulian Geambazu (CS Farul, antrenor Cătălin Ganera) s-a clasat pe ultima treaptă a podiumului, cu 7 secunde şi 1 sutime. La triplusalt masculin, au luat startul şase atleţi constănţeni, dar niciunul nu a urcat pe podium, cel mai bine clasat fiind Nicuşor Boboc (LPS “Nicolae Rotaru, antrenor Niculina Chiricuţă), pe locul 4, cu 15 secunde şi 39 de sutimi. Sâmbătă, în a doua zi a competiţiei, vor concura cu şanse la podium, Nadia Ilaş (CS Farul, antrenor Cătălin Ganera, 60 m garduri), Cornel Bănănău (CS Farul, antrenor Marian Ciser, 60 m garduri), Cristina Sandu (CS Farul, antrenor Lucian Sfia, lungime), Nicoleta Zavelcă (CS Farul, antrenori Cecilia Gevat şi Alin Larion, 800 m) şi Nicuşor Boboc (LPS “Nicolae Rotaru”, antrenor Niculina Chiricuţă, lungime).