România, un punct în ultimul joc din preliminariile CE de volei cadeţi

Volei cadeţi / Preliminariile CE, Grupa D: ROMÂNIA - OLANDA 2:3

Sport 08 Ianuarie 2013 / 00:00 667 accesări

În ultimul meci disputat în Turcia, la Ankara, în turneul de calificare la Campionatul European de volei din 2013 rezervat cadeţilor, reprezentativa României a cedat, ieri, în duelul cu Olanda, scor 2:3 (21:25, 27:25, 23:25, 25:19, 15:17), după 129 minute de joc. Formaţia noastră s-ar fi putut impune cu 3:2, însă a irosit de două ori şansa de a pune capăt partidei, la 14:13 şi 15:14 în setul cinci. În plus, în setul al treilea, cadeţii tricolori au condus cu 22:20, dar nu şi-au putut menţine avantajul, pentru a prelua conducerea cu 2:1 la seturi. Antrenorii George Grigorie şi Răzvan Parpală au folosit în formula de start, în toate cele cinci seturi, trei jucători de la CVM Tomis Constanţa: universalul Mihai Tarţa (26p, desemnat cel mai bun jucător al partidei), extrema Adrian Aciobăniţei (20p) şi centrul Robert Vologa (9p). În primul set a fost trimis în teren şi Marius Iftime (9p, extremă), care apoi a fost titular în următoarele patru seturi. Centrul Eduard Ocunschi a fost utilizat în al doilea şi ultimul set, iar coordonatorul Cezar Bulgaru a fost folosit doar în setul al treilea.

Clasament final Grupa D: 1. Turcia 14p (setaveraj: 15:2), 2. Austria 11p (12:8), 3. Spania 10p (11:7), Olanda 6p (10:11), 5. ROMÂNIA 4p (6:13), 6. Lituania 0p (2:15).