Secetă... de goluri la CAN 2017

Fotbal / Cupa Africii pe Națiuni

Sport 17 Ianuarie 2017 / 15:00 420 accesări
Junior Kabananga a înscris unicul gol al zilei de luni de la CAN 2017

Exceptând disputa dintre Algeria și Zimbabwe, încheiată cu scorul de 2-2, în celelalte partide s-au înscris cel mult două goluri de meci, destul de puțin având în vedere că partidele de la edițiile anterioare ale competiției erau cunoscute pentru... dezordinea tactică din teren și - implicit - medii de goluri pe meci destul de ridicate. Și confruntările din grupa C s-au încheiat în nota obișnuită - un singur gol marcat în două meciuri! Mare favorită la câștigarea trofeului, Cote d'Ivoire a dezamăgit în disputa cu Togo, nereușind să înscrie deși a dominat clar întâlnirea. A doua victorie a competiției a fost reușită de naționala din RD Congo, care a trecut, surprinzător, de Maroc, învingătorii evoluând și cu un om mai puțin în ultimele zece minute de joc, Mutambala fiind eliminat în minutul 81. Rezultatele din grupa C: Cote d'Ivoire - Togo 0-0 și RD Congo - Maroc 1-0 (Kabananga 55).

Marți se joacă partidele contând pentru grupa D: Ghana - Uganda (ora 18.00) și Mali - Egipt (ora 21.00).