Simona Halep s-a calificat în turul doi al turneului de la Roland Garros

Sport 30 Mai 2017 / 20:49 1013 accesări

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, locul 4 în clasamentul WTA, a câştigat, marţi, scor 6-2, 6-3, meciul jucat cu Jana Cepelova (Slovacia, 89 WTA) în primul tur al turneului de Mare Şlem de la Roland Garros (Franţa), dotat cu premii în valoare totală de 16.700.000 de euro. Partida dintre cele două sportive a durat o oră şi nouă minute. Simona şi-a adjudecat în 30 de minute primul set, scor 6-2, după ce a reuşit trei beak-uri şi şi-a cedat o singură dată serviciul, chiar în game-ul doi. Halep a început rău actul secund şi s-a văzut condusă cu 2-0, însă a reuşit să egalaze şi chiar să preia conducerea la trei. A urma o serie de două break-uri, câte unul de fiecare parte, iar Simona şi-a păstrat avantajul, şi, cu ajutorul unui serviciu bun, s-a distanţat la 5-3. În ultimul game, sportiva din Constanţa a câştigat din nou pe serviciul adversarei şi a pus capăt setului, scor 6-3, în 39 de minute. În turul secund, Simona Halep o va întâlni pe Tatjana Maria (Germania, 102 WTA). Pentru accederea în turul doi la Roland Garros, Halep va încasa un cec în valoare de 60.000 de euro şi 70 puncte în clasamentul mondial.