Timişoara se poate gîndi la grupele... UEFA Europa League

Fotbal / UEFA Champions League, play-off, manşa tur: FC Timişoara - VfB Stuttgart 0-2

Sport 19 August 2009 / 00:00 491 accesări

Speranţele timişorenilor într-o prezenţă în grupele Ligii Campionilor au fost spulberate, aseară, de VfB Stuttgart, care s-a impus, cu 2-0, pe Stadionul “Dan Păltinişanu”, în manşa tur a play-off-ului, după un meci care a arătat diferenţele dintre campionatul german şi cel românesc. Dominarea “şvabilor” s-a materializat pe tabela de marcaj abia în min. 28, atunci cînd Gebhart a fructificat lovitura de la 11m obţinută de Marica, atacantul lui Stuttgart fiind faultat în careu de portarul Pantilimon. Peste numai două minute, Hleb a mărit avantajul oaspeţilor, după o acţiune personală de toată frumuseţea. Gazdele puteau reduce din diferenţă în min. 32, dar Magera nu a găsit spaţiul porţii lui Lehmann. În repriza a doua, Marica putea face 3-0, în min. 66, dar Pantilimon a intervenit salvator. La cealaltă poartă, un minut mai tîrziu, Lehamnn a respins balonul şutat periculos de Bonfim. Iar pînă la final am mai remarcat doar încurajările publicului timişorean.

Au evoluat - FC Timişoara (antrenor Ioan Ovidiu Sabău): Pantilimon - Bonfim, Nibombe, Cisovsky, Artiom Karamian (77 Latovlevici) - S. Stancu, Alexa (cpt.), Scutaru (46 Borbely), Arman Karamian - G. Bucur, Magera (69 Cl. Ionescu); VfB Stuttgart (antrenor Markus Babbel): Lehmann - Celozzi, Tasci, Delpierre, L. Magnin - Gebhart (86 Rudy), Khedira, Hitzlsperger (cpt.), Hleb (61 Elson) - Pogrebnyak (76 Schieber), Marica. Au marcat: Gebhart 28-pen., Hleb 30. Cartonaşe galbene: Alexa, Pantilimon, Artiom Karamian / Delpierre, Hleb. Au arbitrat: Manuel Olegario - Jose Cardinal şi Bertino Miranda (toţi din Portugalia).

În celelalte partide disputate aseară s-au înregistrat următoarele rezultate: Celtic Glasgow - Arsenal Londra 0-2 (Gallas 43, G. Caldwell 61-autogol); FC Copenhaga - APOEL Nicosia 1-0 (Pospech 54); Şerif Tiraspol - Olympiacos Pireu 0-2 (Dudu 46, Mitroglou 81); Sporting Lisabona - AC Fiorentina 2-2 (Vukcevic 58, M. Veloso 66 / Vargas 6, Gilardino 79).