Tomescu-Diţă s-a clasat pe podium în cursa de 4 mile de la Peoria

Sport 20 Iunie 2006 / 00:00 1150 accesări

Atleta Constantina Tomescu-Diţă a ocupat locul al treilea, cu timpul de 20 de minute şi 58 de secunde, la cursa de 4 mile pe şosea, de la Peoria (SUA), la care Denisa Costescu (21:28) s-a clasat pe poziţia a cincea. Cursa de la Peoria, desfăşurată la sfîrşitul săptămînii trecute, a fost cîştigată de japoneza Yasuko Hashimoto (20:40), care a fost recompensată cu suma de 4.000 de dolari, în timp ce pe locul secund a sosit Blake Russell (SUA, 20:45), care a primit 2.500 de dolari. Constantina Tomescu-Diţă a primit 2.000 de dolari pentru ocuparea locului al treilea, iar Denisa Costescu a fost recompensată cu 1.000 de dolari. Organizatorii cursei au premiat primii zece concurenţi care au trecut linia de sosire. La masculin, cursa a fost cîştigată de kenyanul Luke Kipkosgei, cu timpul de 17 minute 36 de secunde.