Tricolorii au cedat în fazele fixe

Fotbal / Meci amical: România - Croaţia 1-2

Sport 12 Februarie 2009 / 00:00 531 accesări

Reprezentativa României a pierdut ultimul meci amical înaintea partidei decisive cu Serbia, din preliminariilor Campionatului Mondial din 2010, programată la Constanţa, pe 28 martie. Elevii lui Victor Piţurcă au cedat, în Ghencea, în faţa Croaţiei, cu 1-2, după ce au primit ambele goluri în urma unor faze fixe. În faţa unor tribune pe jumătate goale, selecţionerul a trimis în teren un “unsprezece” experimental, în care s-au regăsit patru jucători din întrecerea internă. Tricolorii au început în forţă, dornici să arate că absenţele lui Chivu şi Mutu por fi suplinite, însă, după un şut anemic a lui Costea, oaspeţii au echilibrat jocul. Chiar şi aşa, românii au reuşit să deschidă scorul, în min. 22, cînd Marica a fructificat cu un şut din centrul careului pasa perfectă venită de la Cociş. Egalarea a venit după doar şase minute, Lobonţ fiind păcălit de mingea trimisă de Rakitici, dintr-o lovitură liberă de la 30 m. Elevii lui Piţurcă nu au părut afectaţi de golul primit şi Codrea a fost aproape să-şi readucă echipa în avantaj după alte şase minute, dar şutul său a trecut peste transversală. Jocul alert a continuat pînă la pauză, dar fără să mai apară ocazii la cele două porţi. Repriza secundă a început într-un ritm mai lent, însă atmosfera s-a încins în min. 59, cînd Cociş a fost la un pas de gol, dar şutul său la colţul scurt a fost respins de Pletikosa. A fost singura fază care a dezmorţit tribunele timp de o jumătate de oră, următorul eveniment ivindu-se abia în min. 75, cînd croaţii au preluat conducerea. În urma unei lovituri de colţ, Kranjcar a marcat cu un şut din şase metri, după o gravă eroare a lui Ovidiu Petre, care a uitat să facă pasul la ofsaid. Pînă la final nu s-a mai întîmplat nimic, singurul lucru interesant fiind debutul la echipa naţională pentru Bourceanu şi Varga. Înaintea începerii meciului s-a ţinut un minut de reculegere în memoria handbalistului Marian Cozma, ucis în noaptea de sîmbătă spre duminică, în Ungaria. Jucătorii ambelor formaţii au purtat banderole negre.

Au evoluat - România (antrenor Victor Piţurcă): Lobonţ (82 Pantilimon) - Contra (46 Ogăraru), Tamaş, Rădoi (73 D. Goian), Raţ (46 Neşu) - Codrea (72 Bourceanu), Ov. Petre, Cociş (82 Tameş) - Fl. Petre (46 Nicoliţă), Marica (87 D. Varga), Costea (61 G. Bucur); Croaţia (antrenor Slaven Bilic): Pletikosa - Corluka, Krizanaci, Simunici (46 R. Kovaci), Pranjic (70 Cale) - Srna, Modrici (62 Vukojevici, 81 Pokrivaci), Jurici, Rakitici - Olici (62 Eduardo), Petrici (46 Kranjcar). Au arbitrat: Cristian Balaj - Cristian Nica şi Aurel Oniţă. Spectatori: 10.000. Marcatori: Marica 22 / Rakitici 28, Kranjcar 75. Cartonaşe galben: G.Bucur / Srna.

Şi reprezentativa de tineret a României a pierdut ieri, fiind învinsă de formaţia similară a Sloveniei, cu 3-1 (Bacinovici 6, Velikonja 27, Plut 54 / Gîngioveanu 81-pen.), într-un meci amical disputat în deplasare, la Nova Gorica.