Tricolorii au învins Australia

Fotbal / Meci amical: ROMÂNIA - AUSTRALIA 3-2

Sport 07 Februarie 2013 / 00:00 477 accesări

Aflată în pregătirea dublei cu Ungaria (22 martie) şi Olanda (26 martie), din preliminariile Campionatului Mondial din 2014, ambele partide fiind în deplasare, reprezentativa de fotbal a României a susţinut, aseară, în Spania, pe Stadionul Olimpic din Malaga, un test util în compania Australiei. După un meci cu numeroase faze de poartă, tricolorii au obţinut, în final, victoria, revenind în ultimele zece minute de la 1-2. Cristi Tănase a deschis scorul, în min. 12, după ce Schwarzer a respins în faţă mingea şutatp de Torje, însă la pauză scorul a fost egal, 1-1, Wilkshire transformând lovitura de la 11 m acordată pentru un fault comis de Raţ asupra lui Brosque. Australienii au preluat conducerea în min. 54, Cornthwaite marcând de la 8 m, dar jucătorii antrenaţi de Victor Piţurcă au întors rezultatul în finalul meciului. În min. 81, Alexandru Maxim a centrat în careu şi Bogdan Stancu a deviat mingea în poartă de la 3 m, pentru ca Gabriel Torje să înscrie golul victoriei, în min. 85, transformând o lovitură liberă de la 16 m lateral dreapta. Scor final: România - Australia 3-2 (Cr. Tănase 35, B. Stancu 81, Torje 85 / Wilkshere 45-pen., Cornthwaite 54). În min. 89 am notat şi debutul în naţională al lui Aurelian Chiţu, jucătorul Viitorului Constanţa bifând prima selecţie oficială.

Au evoluat - România (selecţioner Victor Piţurcă): Pantilimon - Tamaş, D. Goian (81 Luchin), Chiricheş, Raţ (46 Şt. Radu) - Pintilii, Bourceanu (57 C. Lazăr) - Torje (89 A. Chiţu), Grozav (63 M. Alexe), Cr. Tănase (72 Al. Maxim) - B. Stancu; Australia (selecţioner Holger Osieck): Schwarzer (46 Federic) - Wilkshire (52 McGowan), Neill (57 R. Williams), Cornthwaite, Zullo - Bresciano (81 Milligan), McKay (66 Rukavytsya), Holman - Kruse, Brosque, Holland. Au arbitrat: Velasco Carballo - Alonso Fernandez, Yuste Jimenez. Rezervă: Carlos Grande (toţi din Spania).