Tricolorii s-au distrat cu Metaloglobus

Fotbal / Meci amical

Sport 03 Iunie 2013 / 00:00 404 accesări

Aflată în pregătire pentru meciul amical cu Trinidad & Tobago, programat mâine, de la ora 20.45 (în direct la Antena 1), la Bucureşti, pe Arena Naţională, echipa naţională de fotbal a României a disputat sâmbătă un joc şcoală cu Metaloglobus Bucureşti, echipă din liga a treia. Tricolorii s-au impus cu scorul de 5-1, iar cel mai bun jucător al întâlnirii a fost Aurelian Chiţu, mijlocaşul Viitorului Constanţa. Selecţionerul Victor Piţurcă l-a folosit pe constănţean încă din primul minut, iar acesta a oferit trei pase de gol în prima repriză, la reuşitele lui Marica, de două ori, şi Bogdan Stancu. În repriza secundă au mai înscris Marica şi Nistor. Selecţionerul a folosit câte o formulă de echipă în fiecare repriză: Lobonţ - Măţel, Luchin, D. Goian, Raţ - Lazăr, N. Grigore - Chiţu, B. Stancu, Stoian - Marica; S. Lung jr. - Luchin, Găman, D. Goian, Al. Vlad - D. Grigore, D. Nistor - Măţel, B. Stancu, Stoian - Marica.

„L-am convocat pe Aurelian Chiţu, care a jucat foarte bine în ultimele jocuri. Vreau să am ocazia să îl introduc în mai multe jocuri. A debutat cu Australia, dar nu a avut ocazia să pătrundă cum ar trebui în anturajul naţionalei. Ar putea deveni un jucător indispensabil pentru naţională. Nu mă interesează unde joacă. Important este să joace bine şi constant, fie la Steaua, fie la Viitorul”, a spus Piţurcă.