Tricolorii, umiliţi de Olanda

Fotbal / Preliminariile CM 2014, Grupa D: OLANDA - ROMÂNIA 4-0

Sport 27 Martie 2013 / 00:00 434 accesări

Naţionala de fotbal a României s-a făcut de râs, aseară, la Amsterdam, pierzând fără drept de apel, scor 0-4, duelul cu Olanda, din Grupa D a preliminariilor Campionatului Mondial din 2014. Conform promisiunilor făcute înaintea partidei, selecţionerul Victor Piţurcă a făcut numeroase schimbări în formula de start faţă de întâlnirea cu Ungaria. Astfel, a adus cinci jucători noi, dar l-a păstrat pe Bogdan Stancu, penibil în disputa de la Budapesta, şi l-a lăsat pe banca de rezerve pe Chipciu. În această formulă, tricolorii au început meciul în defensivă, iar gazdele au irosit două mari ocazii prin Strootman şi Van Persie. Olandezii nu au mai iertat la gafa căpitanului Raţ şi Van der Vaart a deschis scorul cu un şut de la marginea careului. Reuşita i-a relaxat pe olandezi, care le-au dat posibilitatea elevilor lui Piţurcă să echilibreze jocul. Mai mult, Adi Popa a fost la un pas de egalare, dar şutul său la colţul lung a fost deviat de Vermeer pe lângă bară.

Repriza secundă a debutat în aceeaşi notă de dominare a “portocalei mecanice”, iar Van Persie a dublat avantajul după zece minute, cu o lovitură superbă de cap, venită la capătul unei acţiuni personale purtate de Robben pe partea stângă. Seria erorilor în defensiva României a continuat cu faultul stupid comis de Gardoş asupra lui Lens, iar Van Persie a transformat fără probleme de la punctul cu var. Evoluţia penibilă a tricolorilor i-a determinat pe cei 2.000 de fani veniţi din România să ceară demisia lui Victor Piţurcă, dar selecţionerul a continuat să sfideze, ţinându-l în teren pe Stancu, în timp ce Keşeru nici măcar nu a fost băgat în seamă. Culmea, ratangiul de la Budapesta a tras primul şi ultimul şut pe poarta lui Vermeer în min. 78, dar portarul olandez a respins balonul de lângă bară. În ultimul minut, gazdele au mai înscris o dată, prin Lens, iar turneul final din Brazilia pare incredibil de departe pentru tricolori.

Au evoluat - Olanda (antrenor Louis Van Gaal): Vermeer - Janmaat, De Vrij, Martins Indi, Blind - Van der Vaart (80 Clasie), De Guzman (73 Maher), Strootman - Lens, Van Persie (87 De Jong), Robben; România (antrenor Victor Piţurcă): Pantilimon - Tamaş, Chiricheş, Gardoş, Raţ - Bourceanu, Pintilii - Ad. Popa (62 Torje), Grozav (68 Mutu), Cr. Tănase (60 Chipciu) - B. Stancu. Cartonaşe galbene: Indi, Blind / Chipciu. Au arbitrat: Mark Clattenburg - Simon Beck şi Stephen Child. Rezervă: Lee Probert (toţi din Anglia). Marcatori: Van der Vaart 12, Van Persie 57, 65-pen., Lens 90.

Celelalte rezultate înregistrate aseară în Grupa D: Estonia - Andorra 2-0 (Henri Anier 45+1, Lindpere 61) şi Turcia - Ungaria 1-1 (Burak Yilmaz 63 / Bode 71). Clasament Grupa D: 1. Olanda 18p, 2. Ungaria 11p, 3. ROMÂNIA 10p, 4. Turcia 7p, 4. Estonia 6p, 5. Andorra 0p.