Ultimul minut

Sport 21 Iunie 2011 / 00:00 1149 accesări

CN DE ATLETISM JUNIORI II

Timp de două zile, vineri şi sâmbătă, la Bucureşti, au avut loc Campionatele Naţionale de atletism pentru juniori II. Delegaţia constănţeană a avut o prestaţie bună, adunând şapte medalii: Cristi Boboc (CS Farul, antrenor Niculina Chiricuţă) - aur la triplusalt şi argint la lungime, Alexandru Stan (LPS “Nicolae Rotaru”) - aur la 400, David Spiridon (CS Farul, antrenori Cecilia Gevat şi Alin Larion) - argint la triplusalt, George Moroşan (CS Farul, antrenori Cecilia Gevat şi Alin Larion) - bronz la triplusalt, Mădălin Toma (CS Farul, antrenor Stana Mihăilescu) - bronz la 10 km marş şi Andreea Lefcenco (CS Farul, antrenor Lenuţa Dragomir) - bronz la triplusalt.

CN DE GIMNASTICĂ PE ECHIPE JUNIOARE III

Desfăşurat la Deva, la sfârşitul săptămânii trecute, Campionatul Naţional de gimnastică pe echipe de junioare categoria a III-a a adus medalia de bronz pentru CS Farul. Echipa clubului constănţean a fost alcătuită din Georgiana Juravle, Crina Aionesei, Teea Milea, Adelina Cenuşă şi Kathleen Coman, toate fiind mai mici de vârstă, junioare categoria a IV-a. În afara celor cinci sportive, alte patru constănţence, Corina Găianu, Carmen Glăvan, Alexandra Crâmu şi Ana-Maria Paşa, au obţinut calificarea la Campionatele Naţionale care vor avea loc în toamnă. Sportivele de la CS Farul sunt pregătite de Camelia Voinea, Florin Uzum, Olimpia Popa, Clemenţa Garabet, Olga Didilescu, Daniela şi Remus Nicolai, Gabriela Păun - coregraf.

CN DE TENIS DE MASĂ JUNIORI III

Campionatul Naţional de juniori III la tenis de masă, desfăşurat la sfârşitul săptămânii trecute la Cîmpulung Muscel, a adus două medalii de aur pentru Andreea Bucur, de la LPS “Nicolae Rotaru” Constanţa, la dublu fete şi dublu mixt. Un alt sportiv de la LPS “Nicolae Rotaru”, Cristian Pletea, a câştigat argintul la dublu băieţi, în timp ce Mihaela Plăeaşu, tot de la LPS “Nicolae Rotaru”, a ocupat locul 5 la dublu fete. Sportivii sunt antrenaţi de Liliana Sebe, Stelian Haşoti şi Viorel Filimon.

ROMÂNIA A RATAT PROMOVAREA ÎN SUPERLIGĂ LA ATLETISM

Desfăşurate sâmbătă şi duminică, la Izmir, Campionatele Europene de atletism pe echipe nu au adus promovarea României în Superligă. Tricolorii au încheiat întrecerea pe locul 4, ratând la mustaţă accesul în elita atletismului european, unde au promovat Turcia, Grecia şi Norvegia. Atleţii români au câştigat cinci probe: Bianca Răzor - la 400 m, Nicoleta Grasu - la aruncarea discului, Marian Oprea - la triplusalt, Bianca Perie - la aruncarea ciocanului şi Viorica Ţigău - la săritura în lungime. Atleţii constănţeni de la CS Farul au obţinut următoarele rezultate: Andreea Ogrăzeanu (antrenoare Cristina Manea) - locul 2 la 100 m, locul 4 la 200 m şi locul 6 la 4x100 m, Cornel Bănănău (antrenor Marian Ciser) - locul 9 la 110 m garduri, şi Bogdan Vulcu (antrenor Marius Voiculescu) - locul 10 la 4x100 m.

DULGHERU ŞI NICULESCU, ÎN TURUL SECUND LA WIMBLEDON

Alexandra Dulgheru (locul 39 WTA) şi Monica Niculescu (locul 46 WTA) s-au calificat, ieri, în turul secund al turneului de tenis de la Wimbledon, al treilea de Grand Slam al anului. Dulgheru, care anul trecut a ajuns în turul trei al competiţiei, a învins-o, în runda inaugurală, cu 6-2, 6-4, pe Jill Craybass (SUA, poziţia 107 în ierarhia mondială). În turul 2, Dulgheru o va întâlni pe Svetlana Kuzneţova (Rusia, cap de serie nr. 12 şi poziţia 12 în clasamentul mondial). Dulgheru şi Kuzneţova nu s-au întâlnit niciodată până în acest moment. Niculescu, care şi anul trecut a ajuns în turul 2 al competiţiei, a învins-o, în primul tur, cu 6-1, 6-1, pe Sybille Bammer (Austria, poziţia 149 în ierarhia mondială). În turul 2, Niculescu o va întâlni pe învingătoarea partidei dintre Jelena Jankovic (Serbia, cap de serie nr. 15 şi locul 15 WTA) şi Maria Jose Martinez Sanchez (Spania, poziţia 76 în clasamentul mondial). Pentru calificarea în turul secund la Wimbledon, Dulgheru şi Niculescu vor încasa câte un cec în valoare de 20.125 de lire sterline. Tot ieri, Sorana Cîrstea a fost eliminată în primul tur la Wimbledon, fiind învinsă, cu 6-1, 6-3, de Pauline Parmentier (Franţa), locul 74 în ierarhia mondială WTA. Pentru participarea la Wimbledon, Cîrstea va încasa un cec în valoare de 11.500 de lire sterline. În vârstă de 21 ani, Cîrstea s-a aflat pentru al patrulea an consecutiv pe tabloul principal de la Wimbledon, unde a ajuns în turul al treilea în 2009.

TECĂU A COBORÂT UN LOC ÎN CLASAMENTUL ATP

Tenismanul Victor Hănescu a coborât un loc, pe 63, cu 805 de puncte, în clasamentul ATP dat publicităţii ieri. Între primii 200 de jucători se mai află doi români, Adrian Ungur, pe 175, coborâre de un loc, cu 322p, şi Victor Crivoi pe 185, în urcare trei locuri, cu 294p. La dublu, constănţeanul Horia Tecău a coborât un loc, până pe 13, cu 3.930p. Primele trei poziţii ale clasamentului ATP de simplu sunt ocupate de următorii jucători: 1. Rafael Nadal (Spania) 12.070p, 2. Novak Djokovic (Serbia) 12.005p, 3. Roger Federer (Elveţia) 9.230p.

DULGHERU, ÎN COBORÂRE ÎN IERARHIA WTA

Tenismena Alexandra Dulgheru a coborât trei locuri, ajungând pe locul 39, cu 1.355 de puncte, în clasamentul WTA dat publicităţii ieri. Monica Niculescu a rămas pe locul 46, cu 1.155p, în timp ce constănţeanca Simona Halep a căzut un loc, pe 58, cu 1.005p. Irina Camelia Begu a urcat o poziţie, pe 78, cu 836p, iar Sorana Cîrstea a coborât cinci locuri, pe 86, cu 791p. La dublu, Niculescu a urcat un loc, pe 37, cu 2.250p, Dulgheru şi-a păstrat locul 44, cu 2.025p, Edina Gallovits-Hall a rămas pe 84, cu 1.017p, Begu, pe 87, cu 950p, iar Cîrstea, pe 88, cu 942p.

“STEJARII”, ÎNVINŞI DE ARGENTINA JAGUARS

Echipa naţională de rugby a României a fost învinsă, duminică seară, pe stadionul Arcul de Triumf din Bucureşti, cu 37-13 (16-6), de selecţionata Argentina Jaguars, în ultimul joc de la IRB Nations Cup. În urma acestui rezultat, România a încheiat competiţia pe locul 5. Competiţia de la Bucureşti a fost câştigată de South African Kings, care a obţinut trei victorii în trei meciuri disputate, duminică învingând şi Portugalia, scor 39-12. Tot duminică, Georgia a dispus de Namibia, scor 23-18, şi s-a clasat pe locul 2. Argentina Jaguars a ocupat locul 3 după victoria cu punct bonus ofensiv în faţa României. Câştigătoarea de anul trecut, Namibia, s-a clasat locul 4, România, pe locul 5, iar Portugalia, pe ultimul loc.

INTERBOX NEGOCIAZĂ CU PAVLIK PENTRU URMĂTORUL MECI AL LUI BUTE

Surse din cadrul Interbox au dezvăluit că, în proporţie de 90%, următorul adversar al lui Lucian Bute va fi americanul Kelly „The Ghost” (Fantoma) Pavlik. După ce s-a lovit de refuzul danezului Mikkel Kessler, Interbox i-a făcut o ofertă de nerefuzat fostului campion mondial de la mijlocie. Gruparea canadiană aşteaptă acum răspunsul lui Pavlik, care şi-a exprimat în mai multe rânduri dorinţa de a boxa cu Lucian Bute. Pavlik, fost campion mondial la mijlocie în versiunile WBC şi WBO, a trecut la supermijlocie după ce a avut dificultăţi în a face categoria la ultimele meciuri de la mijlocie. Americanul, în vârstă de 29 de ani, are un palmares impresionant: 37 de victorii, 32 prin KO, şi două înfrângeri. Pe 9 iulie, la Romexpo, Bute îşi va pune în joc pentru a opta oară titlul de campion mondial IBF la supermijlocie, în faţa francezului Jean Paul Mendy.

DANIEL BRATA, LOCUL 5 ÎN GRAND PRIX-UL DE JUDO DE LA RIO

Sportivul Daniel Brata a ocupat locul cinci în Grand Prix-ul de judo de la Rio de Janeiro, la categoria 100 kg. Acelaşi loc a fost ocupat şi de Vlăduţ Simionescu, la +100 kg. În prima zi, Corina Căprioriu a ocupat primul loc la categoria 57 kg, iar la 73 kg Costel Dănculea a fost al treilea.

VIOREL RISTEA A MURIT ÎN URMA UNUI INFARCT MIOCARDIC

Familia culturistului Viorel Ristea a anunţat că sportivul a murit în urma unui infarct miocardic, cauzele acestuia urmând să fie cunoscute după aproximativ patru luni. Corpul neînsufleţit al culturistului în vârstă de 28 de ani va fi adus în ţară peste aproximativ 10 zile. Ristea a murit pe 16 iunie, la Miami (SUA), unde se pregătea pentru participarea la concursul Fitness Universe Weekend.