Ultimul minut

Sport 07 Mai 2007 / 00:00 761 accesări

Victoria clară pentru FC Farul II la Năvodari

În ultimul meci al etapei a 28-a a Ligii a III-a la fotbal, FC Farul II s-a impus clar sîmbătă, în deplasare, pe terenul Aurorei Năvodari. Elevii lui Lucian Marinof s-a impus cu 5-2 golurile fiind marcate de D. Florea 18, Voiculeţ 32, L. Mihai II 41, Larie 63 şi Soare 75, respectiv Onofrei 22 şi Drăgoi 35. În urma acestui succes, FC Farul II a urcat pe poziţia a şaptea, cu 43 de puncte, în timp ce Aurora ocupă locul 14, cu 30 de puncte.

Oltchim Rm. Vîlcea a cîştigat Cupa României la handbal feminin

Oltchim Rm. Vîlcea a cîştigat, ieri, la Bistriţa, Cupa României, la handbal feminin, după ce a dispus în finală de deţinătoarea trofeului, Rulmentul Braşov, cu scorul de 27-20 (17-13). Oltchim şi-a îndeplinit astfel neînvinsă primele două obiective, cîştigarea Cupei României şi a campionatului, singurul care a mai rămas în joc fiind trofeul Cupa Cupelor. Oficialii vîlceni au anunţat că vor participa sezonul viitor în Liga Campionilor, în calitate de campioană a României, caz în care finalista Cupei României, Rulmentul Braşov, are de ales între Cupa Cupelor şi Cupa EHF, în ultima avînd drept de participare ca urmare a clasării pe locul al doilea în campionat. De asemenea, dacă Oltchim şi “U” Jolidon Cluj vor cîştiga finalele Cupei Cupelor, respectiv Challenge Cup, de pe 12 şi 20 mai, România va cîştiga încă un loc de cupe europene (în Challenge Cup), astfel încît vor putea fi înscrise în sezonul viitor continental echipele clasate pe primele 7 locuri în Liga Naţională.