Ultimul minut

Sport 02 Februarie 2007 / 00:00 643 accesări

Nou record de goluri într-un meci la CM de handbal masculin

Întîlnirea dintre Danemarca şi Islanda, din sferturile de finală ale Campionatului Mondial de handbal masculin din Germania, care s-a încheiat cu scorul de 42-41, după două reprize de prelungiri, a consemat cea mai pasionantă partidă de la acest turneu final. Danemarca a reuşit să întoarcă rezultatul în favorea sa în ultimul minut de joc, după ce Islanda a condus cu 41-40. De remarcat este şi faptul că această partidă a stabilit un nou record de goluri înscrise într-un meci la un Campionat Mondial de handbal. Precedentul record data din 2001 şi a fost deţinut de partida Spania - Rusia, scor 40-38, încheiată tot după prelungiri.

Autorităţile le cer locuitorilor din Miami să nu meargă la toaletă în pauza Superbowl

Autorităţile din Miami, oraş ce va găzdui, duminică, Superbowl, finala ligii de fotbal american (NFL), le-au cerut locuitorilor din oraşul din Florida să evite să meargă la toaletă în timpul pauzei meciului. Autorităţile au explicat că pentru a evita problemele privind canalizarea, telespectatorii ar trebui să încerce să îşi planifice pauza de mers la toaletă. “Ar fi mai bine pentru noi dacă oamenii ar putea să meargă la toaletă înainte sau după pauză”, a explicat Frank Calderon, purtătorul de cuvînt al Serviciului de Apă şi Canalizare din Miami. Frank Calderon a estimat că în mod normal în pauza Superbowl merg la toaletă 90 de milioane de americani, ceea ce înseamnă că în canalizare ajung 1,3 miliarde de litri de apă, cantitate egală cu cea a apei care curge la cascada Niagara în 39 de minute. În 2004, în pauza Superbowl telespectatorii care au rămas în faţa televizoarelor au putut să o vadă pe cîntăreaţa Janet Jackson cu un sîn dezvelit, în timpul ce cînta o melodie împreună cu Justin Timberlake. În acest an, spectacolul la pauză va fi asigurat de Prince. În finala NFL se vor întîlni echipele Chicago Bears şi Indianapolis Colts.

Un chinez, cel mai înalt baschetbalist profesionist din SUA

Un chinez cu o înălţime de 2,36 metri a devenit cel mai înalt baschetbalist profesionist din SUA, după ce a semnat un contract cu echipa Maryland Nighthawks, din American Basketball Association. Sun Ming Ming, în vîrstă de 23 de ani, poate ajunge la coş doar întinzînd braţele, nu are nevoie să sară. Ming are 160 de kilograme şi poartă încălţăminte numărul 53. Potrivit presei americane, baschetbalistul chinez va purta tricoul cu numărul 79 şi s-a plîns de mărimea XXXXXXL a acestuia, spunînd că este prea mic pentru el. “Sper să ajung în NBA într-o bună zi”, a declarat Sun Ming Ming.

Două femei în Indycar, în sezonul 2007

Sarah Fisher va evolua în sezonul 2007 al Indycar, campionatul nord-american de automobilism, fiind a doua femeie după Danica Patrick, care pilota deja în această competiţie. Fischer va participa la 12 din cele 17 etape ale sezonului. “Va fi foarte bine pentru Indycar, deoarece conducătorii acestui campionat vor putea să se folosească de prezenţa noastră pentru a spori interesul, dar va fi bine şi pentru spectacol”, a explicat Fisher. O a treia femeie ar putea evolua în Indycar, Milka Duno din Venezuela fiind pilot de rezervă.

Eto'o a revenit la antrenamentele echipei FC Barcelona

Atacantul camerunez Samuel Eto'o s-a antrenat ieri alături de coechipierii săi de la FC Barcelona, pentru prima oară după accidentarea suferită în 27 septembrie 2006. Eto'o, golgeterul ligii spaniole în sezonul trecut, se antrena singur de la mijlocul lunii ianuarie. El speră să joace din nou pe 11 februarie, la meciul cu Racing Santander, de pe Stadionul “Camp Nou”, din etapa a 22-a a campionatului Spaniei. Revenirea camerunezului este puţin mai rapidă decît s-a prevăzut, deoarece medicii au pronosticat o absenţă de cel puţin cinci luni după operaţia sa la genunchi, de la sfîrşitul lunii septembrie.

Campioană olimpică în 1992, găsită moartă

Fosta atletă rusă Elena Romanova, campioană olimpică în proba de 3.000 de metri la Barcelona, în 1992, a fost găsită moartă în apartamentul său din Volgograd. Conducerea Comitetului Sportiv din Volgograd a anunţat decesul fostei sportive, în vîrstă de 42 de ani, fără să precizeze cauza. Elena Romanova a fost şi vicecampioană mondială în proba de 3.000 m, în 1991, şi s-a clasat pe locul şase la 5.000 metri la Jocurile Olimpice de la Atlanta, în 1996. Ea era antrenoare la şcoala regională de sport din Volgograd şi a format mai mulţi sportivi, deveniţi apoi membri ai echipei naţionale.