Umilinţă pentru handbalistele de la Tomis în fieful liderului

Handbal (f) / LN, etapa a 14-a: Oltchim Rm.Vîlcea - CS Tomis Constanţa 41-17

Sport 29 Decembrie 2006 / 00:00 730 accesări

Finalistă în Challenge Cup în sezonul trecut, CS Tomis a încheiat anul 2006 cu o înfrîngere umilitoare în fieful liderului Ligii Naţionale de handbal feminin, Oltchim Rm. Vîlcea. Într-o partidă disputată ieri, la Rm. Vîlcea, în etapa a 14-a, prima a returului, echipa pregătită de Dumitru Muşi a pierdut cu 41-17, înregistrînd cel mai categoric eşec din ultimii ani. Fără veteranele Doina Avram şi Mihaela Pîrîianu, lăsate acasă, constănţencele nu au rezistat decît cinci minute, timp în care au şi condus, în faţa constelaţiei de valori din tabăra gazdelor. În ciuda prestaţiei excelente a portarului Anca Rombescu, CS Tomis a început să piardă contactul cu adversarele, care au marcat de opt ori consecutiv, ducînd scorul la 13-4. Din acel moment, a fost un simplu antrenament pentru elevele lui Gheorghe Tadici, care au folosit jocul pentru a pregăti “dubla” cu formaţia ungară Cornexi Alcoa, din Cupa Cupelor. La pauză, diferenţa se încadra însă în limitele normalului, 19-11, dar în repriza secundă a venit dezastrul. Primul gol a venit în secundele de debut, pivotul Ionela Gîlcă, cea mai bună jucătoare în meciul de ieri, înscriind direct de la mijlocul terenului, după primul fluier al arbitrilor. Fosta jucătoare a Tomisului şi-a continuat recitalul, devenind golgetera partidei, pînă cînd tehnicianul vîlcean a decis să o înlocuiască. Şi cu rezervele pe teren, dacă Valentina Elisei şi Narcisa Lecuşanu pot fi numite rezerve, Oltchim a făcut spectacol, deşi intervenţiile portarului Anca Rombescu au limitat proporţiile scorului. Cum soarta partidei era decisă, Dumitru Muşi le-a aruncat în luptă şi pe cele trei jucătoare de 18 ani, Ana Maria Stoica, Nicoleta Rusu şi Ramona Crăciun, iar balanţa s-a înclinat şi mai mult în favoarea gazdelor. În final, Oltchim s-au impus cu 41-17 spre nemulţumirea oficialilor grupării de pe litoral. Timp de aproape un minut, Dumitru Muşi a rămas pe banca de rezerve, privind îngîndurat spre teren. A avut însă puterea de a-şi felicita colegul de echipa naţională, Gheorghe Tadici. Au marcat: Gîlcă 11, Nechita 6, Farcău 6, Motogna 5, R.Gheorghe 3, Tivadar 3, Elisei 2, Lecuşanu 2, Năniţă 2, Puşcaşu 1 - pentru Oltchim, respectiv Dospin 5, Durac 3, Strungaru 2, Mateescu 2, Blebea 2, Druţu 2, Borcan 1 - pentru CS Tomis.

Formaţia de pe litoral va rămîne şi astăzi la Rm. Vîlcea, urmînd să dispute ultima partidă din Cupa “Anului Nou”. Astfel, constănţencele vor da piept cu HC Zalău, de la ora 9.00, avînd nevoie de un succes pentru a evita ultimul loc. Pe lîngă eşecul dur cu Oltchim, CS Tomis a pierdut şi primul joc al turneului, 29-32 cu HCM Roman.