Victorie mare pentru tricolori

Fotbal / Preliminariile CM 2014: TURCIA - ROMÂNIA 0-1 (Grozav 45+1)

Sport 13 Octombrie 2012 / 00:00 452 accesări

Naţionala de fotbal a României visează din nou la o calificare la un turneu final, după ce a dat lovitura, vineri seară, la Istanbul şi s-a impus în faţa Turciei, cu 1-0 (Grozav 45+1), într-o partidă contând pentru Grupa D a preliminariilor Campionatului Mondial din 2014. Selecţionerul Victor Piţurcă a mizat pe mai multe surprize şi a schimbat formula de start în ultimul moment, aruncându-l în luptă pe Ciprian Marica în postura de vârf împins, în timp ce Mutu a rămas pe banca de rezerve. În plus, şi-a betonat mijlocul cu cei doi închizători de la Steaua, Bourceanu şi Pintilii. Încurajaţi de cei peste 50.000 de fani, turcii au început tare şi au ratat primele mari ocazii. Mai întâi, Tătăruşanu a respins superb la lovitura de cap trimisă de Semih, apoi Umit Bulut a reluat puţin pe lângă vinclu după lovitura liberă executată de Emre. Treptat, tricolorii au ieşit la joc şi Bogdan Stancu le-a dat emoţii turcilor. Lovitura decisivă a venit de la Grozav, care a taxat ieşirea imprudentă a lui Volkan şi a trimis în plasă de la 20 de metri în minutele de prelungire ale primei reprize. La reluare, tricolorii au început în ofensivă şi au obţinut rapid o lovitură de colţ, însă Bourceanu a fost lovit cu un obiect în cap în momentul executării. Centralul Howard Webb nu a luat însă în calcul oprirea partidei, iar turcii au început cursa pentru obţinerea egalării. Cea mai mare ocazie a venit tot la poarta lui Volkan, dar Cociş a trimis aiurea dintr-o poziţie excelentă. Ultimele minute s-au jucat pe contre, cu gazdele aruncând cu disperare spre buturile lui Tătăruşanu, în timp ce tricolorii au irosit multe şanse de a contraataca decisiv. Scorul a rămas neschimbat şi naţionala României are punctaj maxim după trei meciuri din actualele preliminarii, iar marţi urmează marele derby pentru şefia grupei cu Olanda, pe Arena Naţională.

Au evoluat - Turcia (antrenor Abdullah Avci): Volkan - Gokhan Gonol, Semih, Omer Toprak, Hasan Ali - Mehmet Topal, Emre (80 Sahin) - Hamit Altintop (61 Mevlut), Arda Turan (cpt.), Sercan (68 Emre Colak) - Umut Bulut; România (antrenor Victor Piţurcă): Tătăruşanu - Tamaş, Chiricheş, D. Goian, Raţ (cpt.) - Pintilii, Bourceanu - Torje, B. Stancu (81 Mutu), Grozav (50 Cociş) - Marica (79 Chipciu). Au arbitrat: Howard Webb - Michael Mullarkey şi Darren Cann. Rezervă: Andre Marriner (toţi din Anglia). Marcator: Grozav 45+1. Cartonaş galbene: D. Goian.

Alte rezultatele înregistrate vineri seară în preliminariile World Cup 2014 până la ora închiderii ediţiei - Grupa B: Cehia - Malta 3-1 (Selassie 34, Pekhart 52, Rezek 68 / Briffa 38), Armenia - Italia 1-3 (Mkhitaryan 27 / Pirlo 11-pen., De Rossi 64, Osvaldo 82); Grupa C: I-le Faroe - Suedia 1-2 (Baldvinsson 57 / Kacaniklic 65, Ibrahimovic 75), Kazahstan - Austria 0-0; Grupa E: Albania - Islanda 1-2 (Cani 29 / Sevarsson 19, Sigurdsson 81); Grupa F: Rusia - Portugalia 1-0 (Kerzhakov 6); Grupa G: Liechtenstein - Lituania 0-2 (Cesnauskis 51, 75); Grupa I: Finlanda - Georgia 1-1 (Hamalainen 63 / Kashia 56).