Victorie pentru CS Tomis, umbrită de accidentarea interului Raluca Blebea

Handbal (f)/ LN-17: CS Tomis Constanţa - Mureşul Tg. Mureş 31-11

Sport 02 Februarie 2007 / 00:00 823 accesări

Lupta pentru ultima treaptă a podiumului Ligii Naţionale de handbal feminin s-a încins după meciurile etapei a 17-a, desfăşurată ieri. Clasată pe poziţia a cincea, CS Tomis Constanţa s-a distrat pe teren propriu cu “lanterna roşie” Mureşul Tg.Mureş, învingînd fără drept de apel, scor 31-11. Soarta partidei era decisă după primul sfert de oră, cînd gazdele conduceau cu 7-1. Mureşencele, o echipă de junioare departe de nivelul primei ligi, s-au chinuit să înscrie în poarta constănţencelor şi au încercat să limiteze proporţiile scorului prin intervenţii tari. Din păcate, la un astfel de duel, Raluca Blebea s-a accidentat grav, în min. 25, fiind scoasă pe braţe din teren de masorul grupării de pe litoral. Eleva antrenorului Dumitru Muşi este suspectă de ruptură de ligamente la genunchiul piciorului stîng, o accidentare care ar însemna final de sezon pentru ea. Sfîrşitul primei reprize a găsit o diferenţă de zece lungimi între cele două formaţii, 14-4 în favoarea Tomisului. Mitanul secund a însemnat un festival de goluri pentru gazde, care au repetat şi mai multe scheme de joc în perspectiva derbyului cu Universitatea Cluj, programat duminică. “Lipsa de experienţă a adversarelor a fost decisivă, dar şi noi ne izbim de aceeaşi probleme. Ne aşteaptă meciuri de o cu totul altă anvergură, dar am încredere că ne vom descurca, deşi avem destule probleme medicale”, a spus antrenorul Dumitru Muşi. Au marcat: Durac 6, A. Stoica 4, Pîrîianu 3, Mateescu 3, Druţu 3, Rusu 3, Drilea 3, Blebea 2, Strungaru 2, Georgescu 1, Borcan 1 - pentru CS Tomis, respectiv Popa 4, Rad 2, Rouă 2, Dodan 1, Cioban 1, Cliclevit 1 - pentru pentru Mureşul. Partida a fost arbitrată de Simona Anton (Buzău) şi Cristina Năstase (Galaţi). Celelalte rezultate ale etapei: Oţelul Galaţi - HCM Baia Mare 27-20, HC Zalău - HCM Roman 23-23, Rulmentul Braşov - Oltchim Rm. Vîlcea 21-27, Cetate Deva - Rapid CFR Bucureşti 31-28, Astral Poşta Cîlnău - Universitatea Timişoara 43-25 şi Dunărea Brăila - U Jolidon Cluj 26-24.