Viitorul a învins Academica, în meci amical

Fotbal

Sport 16 Noiembrie 2019 / 15:11 680 accesări

Sâmbătă, într-o partidă de verificare disputată la Clinceni, FC Viitorul a câştigat cu scorul 5-2 (Zoua 47, Houri 49, Ghiță 60, Rivaldinho 62, 76 / Patriche 29, Buș 85) întâlnirea cu formaţia locală Academica. Gazdele au condus la pauză cu 1-0, marcând la singura ocazie pe care au avut-o în prima repriză, iar dominarea Viitorului s-a concretizat pe tabela de marcaj în partea a doua a jocului. Buzbuchi a apărat o lovitură de la 11 metri în minutul 75. La Viitorul a debutat în acest meci și camerunezul Jacques Zoua.

Au evoluat următoarele echipe - Academica (antrenor Ilie Poenaru): Ureche - Matei, Okan, Patriche, Pîrvulescu - Cebotaru, Deretti - Dumitru, Buziuc, Dobrescu - Nsiah. Au mai jucat: Vîlceanu - Buș, Fl. Achim, Popescu, Ion, Kouraogo, Ciobanu, Tabarană şi Pereny; Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): V. Cojocaru - Mladen, Artean, P. Iacob, De Nooijer - C. Matei, Vl. Achim, St. Filip - Calcan, L. Munteanu, A. Pitu. Au mai jucat: Buzbuchi - Ghiță, Rivaldinho, Dulca, Zoua, Houri, Leca, Țîru, Mitulețu şi M. Dulca.

Au arbitrat: George Rădulescu - Cosmin Vatmanu și Mihăiță Necula (toți din București).

Luni, 25 noiembrie, de la ora 20.30, în etapa a 17-a din Liga 1, FC Viitorul va întâlni, pe teren propriu, pe Sepsi Sf. Gheorghe.