Begu a mai făcut un pas spre trofeu la Charleston

Tenis de câmp / Circuitul WTA

Sport 08 Aprilie 2016 / 14:36 547 accesări
Irina-Camelia Begu se va lupta pentru un loc în semifinale cu a doua tenismenă a lumii, Angelique Kerber

Tenismena Irina Begu, locul 34 WTA și cap de serie nr. 13, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA Premier de la Charleston (SUA), dotat cu premii în valoare totală de 687.900 dolari, egalându-și astfel performanța realizată la ediția anterioară. Românca a trecut în optimi de portoricana Monica Puig, locul 62 WTA, cu 1-6, 6-2, 7-6 (7/4), la capătul unei întâlniri dramatice. Begu a început dezastruos, pierzând primele cinci game-uri, dar a reușit să împingă partida în setul decisiv, unde a salvat o minge de meci, la scorul de 5-4 în favoarea adversarei, și s-a impus în tie-break, după două ore și 20 de minute de joc. Românca și-a asigurat un cec de 17.280 dolari și 100 de puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta pe principala favorită, Angelique Kerber, locul 2 WTA, într-o avanpremieră a confruntării dintre echipele României și Germaniei, care va avea loc la sfârșitul săptămânii viitoare, în barajul pentru menținerea în Grupa Mondială a FED Cup, la Cluj-Napoca. Begu și Kerber s-au mai întâlnit în patru rânduri, împărțindu-și victoriile. Românca s-a impus anul trecut, la Australian Open, în primul tur, cu scorul de 6-4, 0-6, 6-1, și la Roma, în turul secund, cu scorul de 6-3, 6-3, în timp ce Kerber a învins chiar la Charleston, anul trecut, în sferturi, cu scorul de 7-6 (7/3), 7-6 (7/4), și în 2013, în turul secund la Indian Wells, cu scorul de 6-3, 6-2.

Marea surpriză a zilei a fost produsă de Iulia Putintseva (Kazahstan), locul 61 WTA, care a eliminat-o în optimi pe a treia favorită, Venus Williams, locul 14 WTA, cu scorul de 7-6 (7/5), 2-6, 6-4. Fostul lider mondial a ratat astfel încă o șansă de a cuceri al 50-lea trofeu din carieră în circuitul WTA.

LOVITURA LUNII PENTRU RADWANSKA

Poloneza Agnieszka Radwanska, locul 3 WTA, a ieșit învingătoare în ancheta pentru cea mai frumoasă lovitură a lunii martie, realizată pe site-ul oficial al WTA și în care Simona Halep a ocupat locul al doilea. Radwanska, nominalizată pentru o fază reușită în meciul cu Monica Niculescu, din turul secund de la Indian Wells a primit 55 la sută dintre sufragiile internauților, fiind urmată de tenismena constănțeană, cu 33 la sută, de Camila Giorgi (Italia), cu cinci la sută, de Serena Williams (SUA), cu patru la sută, și de Angelique Kerber (Germania), cu trei la sută. Poloneza fusese desemnată câștigătoare și în ancheta pe luna februarie, în timp ce în ianuarie a câștigat daneza Caroline Wozniacki, care a devansat-o pe Halep.