Dani Pedrosa a obținut a 50-a victorie din carieră

Motociclism viteză

Sport 11 Octombrie 2015 / 13:55 686 accesări

Spaniolul Dani Pedrosa (Repsol Honda) a câştigat duminică Marele Premiu al Japoniei la MotoGP, etapa a 15-a a Campionatului Mondial de motociclism viteză. Pedrosa a obținut a 50-a victorie din carieră, însă doar prima din actualul sezon. Pe circuitul de la Motegi, ibericul în vârstă de 30 de ani a fost urmat de italianul Valentino Rossi (Movistar Yamaha) şi de coechipierul acestuia, spaniolul Jorge Lorenzo. Înainte de ultimele trei curse ale sezonului 2015, Rossi a acumulat 283 de puncte în clasamentul piloţilor și este liderul ierarhiei, având un avantaj de 18 puncte faţă de Lorenzo (265p), în timp ce Marc Marquez este pe locul 3, cu 197p. Ultimele trei Mari Premii din 2015 vor avea loc în Australia (18 octombrie), Malaezia (25 octombrie) și Spania (8 noiembrie).

JOHANN ZARCO, LAUREAT ÎN AVANS LA CLASA MOTO2

La clasa Moto2, victoria în Marele Premiu al Japoniei și titlul mondial au revenit francezului Johann Zarco (Kalex), în timp ce, la clasa Moto3, pe circuitul Motegi s-a impus italianul Niccola Antonelli (Honda). Zarco își asigurase titlul încă de vineri, în urma forfaitului principalului său contracandidat, spaniolul Esteve Rabat. Zarco, în vârstă de 25 ani, a devenit primul pilot francez laureat al CM de motociclism viteză, după Olivier Jacque, câștigător al titlului mondial la categoria interimară în anul 2000, tot în Japonia. Ultimul reprezentant al Franței care a obținut titlul de campion al lumii a fost Mike Di Meglio, în 2008, la clasa 125 cmc (actuala Moto3).

Campionul mondial en titre la Moto2, Esteve Rabat, și-a fracturat brațul stâng în cursul unui antrenament efectuat săptămâna trecută, în Spania, iar vineri a fost nevoit să renunțe după câteva tururi de încercare pe circuitul de la Motegi, durerile pe care le-a resimțit la brațul fracturat fiind prea puternice.