Deplasare dificilă pentru CS Năvodari

Rugby / Divizia Națională de seniori, etapa a treia din play-off

Sport 23 Octombrie 2015 / 16:30 521 accesări

Echipa de rugby CS Năvodari se deplasează sâmbătă la Bîrlad, pentru meciul cu formația locală din etapa a treia a play-off-ului Diviziei Naționale de seniori. Partida poate fi considerată un derby al rundei, pentru că opune cele mai îndreptățite candidate la câștigarea campionatului. Anul trecut, bîrlădenii s-au clasat pe primul loc, iar năvodărenii au terminat pe poziția a treia. Celălalt meci din play-off este Știința Petroșani - RCM Galați și începe la ora 10.00. În clasament, după două etape, conduce echipa antrenată de Cristian Husea, Cornel Suciu și Virgil Năstase, cu 5 puncte, urmată de Galați 5p, Bîrlad 5p, Iași 4p și Petroșani 0p. Reamintim că, după desfășurarea celor 18 etape din sezonul regulat, primele cinci clasate evoluează în play-off, iar celelalte formații joacă în play-out. S-a plecat de la zero și se joacă în sistem campionat, un singur tur, cu două meciuri acasă și două în deplasare pentru fiecare echipă.

RCJ FARUL JOACĂ ÎN SEMIFINALELE DIVIZIEI A

Și Divizia A, eșalonul al treilea al rugby-ului românesc, a intrat pe ultima linie dreaptă. La sfârșitul săptămânii trecute s-a încheiat sezonul regulat, după care primele patru clasate vor juca în turneul final, respectiv în semifinale și în finale. RCJ Farul Constanța, care a ocupat locul 4, va juca pe terenul echipei bucureștene Grivița, care a câștigat sezonul regulat. Meciul este programat duminică, de la ora 12.00. Cealaltă semifinală, CS Mănăștur - Sportul Studențesc București, va avea loc sâmbătă, de la ora 12.00. Finalele se joacă în weekend-ul următor. Reamintim că două echipe care au început acest campionat, CSRTM Callatis Mangalia și Metrorex București, s-au retras în vară. Pe locul 5 s-a clasat CSM Sibiu.