FC Viitorul a cedat în duelul cu FK Krasnodar

Fotbal / În al şaselea joc de verificare din această vară

Sport 03 Iulie 2017 / 08:00 772 accesări
Foștii internaționali Igor Shalimov și Gheorghe Hagi au discutat înaintea partidei de duminică

Campioana României la fotbal, FC Viitorul a disputat, duminică, încă un meci de verificare în cadrul stagiului de pregătire din Slovenia. Jucătorii antrenaţi de managerul tehnic Gheorghe Hagi s-au deplasat în Austria și au întâlnit în localitatea Kumberg formaţia rusă de primă ligă FK Krasnodar, care a încheiat pe locul 4 în întrecerea internă. Partida s-a încheiat cu victoria echipei ruse, cu scorul de 3-1, la pauză 1-1.

FK Krasnodar a deschis scorul în minutul 13, prin internaționalul suedez Granquist, care a transformat o lovitură de la 11 metri. Constănţenii nu au acuzat șocul și au egalat în minutul 25, prin Ovidiu Herea. În debutul reprizei a doua, Krasnodar a marcat golurile victoriei prin Wanderson, în minutul 51, și Utkin, în minutul 54.

Au evoluat pentru Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Rîmniceanu (60 Tordai) - Boli (78 Ghiță), Țîru (67 Hodorogea), M. Constantin (46 Dumitraș), Cr. Ganea (67 S. Rădoi) - D. Lopez (78 D. Dumitrescu), Dr. Nedelcu (46 Mladen), Vînă (67 Casap) - A. Chițu (46 Purece), Țucudean (46 Vl. Morar), Ov. Herea (46 Cicâldău).

Înaintea meciului, antrenorii celor două formații, Gheorghe Hagi și Igor Shalimov, s-au întreținut minute bune, cei doi foşti internaţionali fiind adversari în partidele Steaua Bucureşti - Spartak Moscova (Cupa Campionilor Europeni, în 1988), Brescia - Internazionale Milano (1992/1993) sau România - URSS.

Celelalte rezultate ale întâlnirilor disputate în această vară de Viitorul - în cantonamentul din Turcia - 17 iunie: FC Viitorul - Inter Baku 1-2 (Țucudean), 20 iunie: FC Viitorul - FK Zira 2-1 (Al. Stoica, Vl. Morar); în cantonamentul din Slovenia - 26 iunie: FC Viitorul - NK Celje 3-2 (Cicâldău 2, Al. Stoica), 29 iunie (dimineață): FC Viitorul - Selecționata jucătorilor sloveni liberi de contract 6-0 (D. Lopez 2, Cicâldău 2, Vl. Morar, N. Roşu-pen.), 29 iunie (după-amiază): FC Viitorul - NK Aluminij 2-2 (Țucudean 2).

Miercuri, 5 iulie, în ultimul test din cantonamentul din Slovenia, FC Viitorul va înfrunta vicecampioana Rusiei, CSKA Moscova.