FC Viitorul, înfrângere în prelungiri

Fotbal / Liga 1, play-off, etapa a 4-a

Sport 06 Aprilie 2017 / 20:16 556 accesări

Boli a avut ghinion în minutul 80, iar oltenii au dat lovitura în al doilea minut al prelungirilor

FC Viitorul a pierdut joi, scor 0-1 (Mateiu 90+2), pe teren propriu, întâlnirea cu CS Universitatea Craiova, din etapa a 4-a a play-off-ului Ligii 1 la fotbal, la capătul unui meci cu puține faze de poartă și în care jucătorii pregătiți de Gheorghe Hagi nu au mai reușit o evoluție care să pună în dificultate adversara și care să le aducă victoria. Boli a trimis mingea în bara laterală în minutul 80, aceasta fiind cea mai mare ocazie de gol a constănțenilor, iar oltenii au dat lovitura în al doilea minut al prelungirilor, prin Mateiu.

Au evoluat următoarele formații - FC Viitorul (manager tehnic: Gheorghe Hagi): Rîmniceanu - Benzar (cpt.), Țîru, Boli, Cr. Ganea - N. Roșu (69 A. Chiţu), Dr. Nedelcu, Casap - Purece (56 Vînă), Țucudean (46 Fl. Coman), Vl. Morar; CS U. Craiova (antrenor Gheorghe Mulțescu): Calancea - Dimitrov, Kelic, Screciu, Bancu - Zlatinski, Mateiu, Al. Băluță (cpt.) - Gustavo (46 Jazvic), Fajic (56 Markovic), Măzărache (62 A. Manea). Cartonașe galbene: Casap, Țîru / Fajic, Dimitrov. Meciul a fost arbitrat la centru de Adrian Comănescu.

Clasament play-off: 1. FC VIITORUL 33p (golaveraj: 5-3), 2. FCSB 30p (5-4), 3. CFR 28p (7-7), 4. Craiova 27p (2-4), 5. Dinamo 26p (3-2), 6. Astra 23p (3-5).

Joi seară, de la ora 20.30 (în direct la Digi Sport 1, Dolce Sport 1 și Look TV), se va disputa și partida Fotbal Club FCSB - Astra Giurgiu, ultima din etapa a patra a play-out-ului Ligii 1 la fotbal.