FC Ziariștii, în careul de ași la „Cupa Constructorului“

Minifotbal / „Cupa Constructorului“, ediția I

Epirotiki s-a impus în finala mare după executarea loviturilor de departajare

Reyna Construct, ocupanta locului secund

VDT Construct s-a clasat pe ultima treaptă a podiumului

Podiumul primei ediții a „Cupei Constructorului”

Tortul oferit de organizatori a îndulcit atmosfera la festivitatea de premiere

Sâmbătă și duminică, pe terenul Bazei Sportive „Atletic Club” din Constanța, s-au disputat partidele din cadrul primei ediții a „Cupei Constructorului” la minifotbal, competiție la care au participat 12 formații - GRUPA A: VDT Construct, Disan Expert, Epirotiki, Fier Oţel Construct; GRUPA B: FC Ziariştii, Smart Design, ARPROEX Construct, ENG Construct; GRUPA C: Reyna Construct, Plasty Prod, Policolor, Cert Construct. Surpriza competiției a fost echipa FC Ziariștii, care și-a depășit condiția și a intrat în careul de ași, ocupând în final locul 4. Turneul a fost câștigat de Epirotiki, urmată de Reyna Construct și VDT Construct.

Rezultate - sferturi de finală: Reyna Construct - Fier Oţel Construct 5-3, VDT Construct - ENG Construct 6-1, Epirotiki - Cert Construct 4-0, FC Ziariştii - Plasty Prod 6-2; semifinale: Reyna Construct - VDT Construct 2-1 (1-0), Epirotiki - FC Ziariştii 9-3 (4-1); finala mică: VDT Construct - FC Ziariştii 8-1 (4-0); finala mare: Epirotiki - Reyna Construct 4-4 (2-1) - 2-0 la loviturile de departajare.

Premiile oferite de organizatori au constat în trofee și echipamente sportive. Premii speciale - cea mai frumoasă galerie: Fier Oţel Construct; cel mai bun portar: Daniel „Toldo” Mladin (Epirotiki); golgheterul competiţiei: Gabriel Bulai (VDT Construct); cel mai bun jucător al turneului: Stelian Carabaş (Reyna Construct).

Prima ediție a „Cupei Constructorului” la minifotbal a fost organizată de Asociația „Black Sea Equilibrium”, în parteneriat cu VDT Construct şi Edimar Atletic Club.

„A fost un turneu foarte bine organizat. Finala a fost fantastică. Faptul că am avut cea mai mică medie de vârstă dintre echipele care au ajuns în semifinale ne-a ajutat mult. Abia așteptăm următoarele ediții”, a declarat Sorin Iancu, jucătorul formației Epirotiki.

„A fost o primă ediție foarte reușită, un efort enorm din partea tuturor echipelor. S-a jucat la intensitate maximă, dar în primul rând cu fair-play. Vreau să mulțumesc participanților. A doua ediție va avea loc în toamnă, unde așteptăm și mai multe echipe”, a anunțat Vasile Ivan, manager VDT Construct.

„Vreau să felicit toate echipele participante, pentru că au înţeles că minifotbalul este mai mult decât fotbal. A fost un nivel extrem de ridicat şi am avut parte de câteva reuşite de excepţie. Acum urmează Cupa Firmelor, deja o tradiţie în minifotbalul constănţean, unde avem la start 18 echipe”, a spus Marius Văleanu, preşedintele Edimar Atletic Club.

Au evoluat pentru FC Ziariștii: Adrian Lungu și Ionuț Coman („Telegraf“), Ciprian Vieru și Mircea Ghiță (Neptun TV), Alexandru Raita („Observator“), Costel Caracostea și Ionuț Caracostea (Digi 24 Constanța), Mihai Cheleș și Sorin Hulubei („Cuget Liber“), Liviu Burghelea (freelancer), Ciprian Mihai (ofițer de presă Academia de Fotbal „Gheorghe Hagi”), Florin Caracostea și Eugen Greceanu (invitați). Antrenor-jucător: Tudorel Ene (Digi 24 Constanța). Au absentat din motive redacționale Sorin Cealera (Neptun TV) și Robert Bak („Cuget Liber“), dar care se vor alătura lotului, împreună cu Paul Alexe (Litoral TV) și George Cîrstea („Observator“), care pregătește prezența la ediția a V-a a Cupei Firmelor la minifotbal, competiție care va începe la 20 mai, chiar de Ziua Internațională a Minifotbalului, şi care va avea la start 18 echipe.