Griezmann a dus Franța în sferturi

Fotbal / EURO 2016, optimi de finală: FRANȚA - IRLANDA 2-1

Sport 26 Iunie 2016 / 18:02 442 accesări
Antoine Griezmann a fost eroul Franței grație „dublei” reușite în fața Irlandei

Naționala de fotbal a Franței s-a calificat în sferturile de finală ale EURO 2016, după ce s-a impus cu emoții în partida cu Irlanda, scor 2-1 (Griezmann 58, 61 / Brady 3-pen.), disputată duminică, pe „Stade de Lyon”, în optimile de finală și continuă drumul spre finala de la Paris. Cu un singur gol primit în grupe, din lovitură de pedeapsă, în meciul cu România, gazdele păreau să mizeze pe o defensivă sigură și pe starurile din ofensivă, dar planul a fost dat rapid peste cap. Șocul a venit a venit după doar un minut și jumătate, când irlandezii au primit destul de ușor o lovitură de pedeapsă, după o intervenție neglijentă a lui Pogba asupra lui Long. Eroul din victoria cu Italia, Robert Brady, a trimis puternic de la punctul cu var, mingea a lovit bara și a intrat în plasă, iar fanii irlandezii au izbucnit în urale. Francezii s-au aruncat cu disperare spre poarta adversară, însă Griezmann și Giroud nu l-au păcălit pe Randolph. Mai mult, irlandezii au fost aproape să-și dubleze avantajul și doar intervenția eficientă lui Lloris la șutul lui Murphy a împiedicat un nou gol. Presată de statutul de favorită, naționala „cocoșului galic” a continuat să preseze și mingea trimisă de Pogba, dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri, a fost respinsă de la vinclu de Randolph. Ultimele minute ale primei reprize au însemnat un asalt la poarta irlandezilor, dar Payet și Griezmann au șutat în barajul creat de fundașii „verzilor”.

La reluare, Deschamps a riscat, renunțând la un mijlocaș defensiv, Kante, în locul căruia l-a aruncat în luptă pe Coman. Cu forțe proaspete, Franța a reluat ofensivă și Koscielny a trimis cu capul, din plonjon, pe lângă poarta lui Randolph, însă a fost la un pas să fie taxată pe contraatac, mingea centrată de McClean fiind respinsă greu de Lloris din fața lui Long. După o nouă intervenția bună a portarului irlandez, care a blocat șutul puternic a lui Matuidi, gazdele au restabilit egalitatea în min. 58, când Sagna a centrat perfect de pe partea dreaptă, iar Griezmann a trimis cu capul în stânga lui Randolph. Trei minute mai târziu, Franța a trecut la conducere, grație unui gol reușit de același Griezmann, care l-a executat pe goalkeeper-ul irlandez cu un șut de la marginea careului, după o pasă perfectă primită de la Giroud. Combinația s-a repetat în min. 66, iar Duffy a fost nevoit să faulteze în postură de ultimul apărător și a primit cartonașul roșu. În superioritate numerică, francezii au controlat tactic jocul și Gignac a fost aproape de a decide definitiv soarta calificării, dar șutul său a nimerit transversala. Tot Gignac a mai irosit o șansă de a le oferi fanilor francezi un final liniștit, trimițând de două ori pe lângă poartă în ultimele minute. În cele din urmă, Franța a smuls calificarea și așteaptă să vadă cu cine se va duela în sferturi, adversara urmând să fie decisă în meciul Anglia - Islanda.

Au evoluat - FRANŢA (selecţioner Didier Deschamps): Lloris - Sagna, Rami, Koscielny, Evra - Pogba, Kante (46 Coman, 90+3 Sissoko), Matuidi - Griezmann, Giroud (73 Gignac), Payet; IRLANDA (selecţioner Martin O’Neill): Randolph - Coleman, Duffy, Keogh, Ward - Hendrick, McClean (69 O'Shea), McCarthy (72 Hoolahan), Brady - Murphy (65 Walters) - Long. Cartonașe galbene: Kante, Rami / Coleman, Hendrick, Long. Cartonaș roșu: Duffy (min. 66). Partida a fost arbitrată de italianul Nicola Rizzoli.