Halep, nominalizată pentru „Jucătoarea lunii mai“

Tenis de câmp / Circuitul WTA

Sport 07 Iunie 2016 / 17:44 563 accesări
Simona Halep a câștigat în luna mai puternicul turneu de la Madrid

Tenismena constănțeană Simona Halep a fost nominalizată de site-ul WTA pentru titlul de „Jucătoarea lunii mai”, alături de spaniola Garbine Muguruza și americanca Serena Williams, câştigătoarea urmând să fie anunţată vineri, în urma voturilor fanilor, exprimate pe site-ul wtatennis.com. În luna mai, ocupanta locului 5 în clasamentul WTA a câştigat turneul de la Madrid, a fost eliminată în turul secund la Roma și s-a oprit în optimi la Roland Garros. În schimb, Muguruza, locul 2 în clasamentul mondial, este favorită la câştigarea acestei distincţii, după ce a cucerit trofeul la Roland Garros, al doilea turneu de Mare Şlem al anului. De altfel, Muguruza a scris istorie pentru ţara ei, fiind prima câştigătoare din Spania la Openul Franţei după 1998, precum şi prima jucătoare de tenis iberică clasată atât de sus în ierarhia mondială din decembrie 1996 încoace. Și Serena Williams a avut un parcurs bun în luna mai, câştigând turneul de la Roma și jucând finala la Roland Garros.

SERENA WIILIAMS, CEA MAI BINE PLĂTITĂ SPORTIVĂ DIN LUME

Liderul ierarhiei mondiale WTA, Serena Williams, a devenit, conform estimărilor publicației economice americane „Forbes“, cea mai bine plătită sportivă a planetei, devansând o altă tenismenă, rusoaica Maria Șarapova. Americanca a strâns în ultimul an 28,9 milioane dolari din prime de victorie și contracte publicitare, iar în întreaga carieră a câștigat aproape 78 milioane dolari din prime de victorie. Până în acest sezon, a fost în umbra Șarapovei, care nu are aceleași performanțe, dar a fost preferata campaniilor de publicitate. Rusoaica a pierdut mai multe contracte de parteneriat cu firme importante, după anunțul privind controlul antidoping pozitiv la meldonium. Drept urmare, veniturile sale au scăzut cu 8 milioane de dolari, ajungând la 21,9 milioane de dolari în ultimele 12 luni.

Americanca Ronda Rousey, star MMA, artele marțiale cele mai populare din SUA, ocupă locul 3 în acest clasament, cu 14 milioane dolari, devansând-o pe compatrioata sa Danica Patrick, pilot în NASCAR, cu 13,9 milioane dolari.