Handbaliștii tricolorii au făcut egal cu Serbia

Handbal masculin / Pregătiri pentru preliminariile CM 2017

Sport 30 Decembrie 2015 / 14:02 609 accesări

Aflată în perioada de pregătire pentru meciurile din cadrul Grupei a 2-a a preliminariilor europene pentru Campionatul Mondial din 2017, naționala de handbal masculin a României a disputat, marți seară, o partidă de verificare, la Banjica, în compania reprezentativei Serbiei, al cărei team-manager este Dalibor Cutura, jucătorul formației HC Dorbogea Sud Constanța. La capătul unui joc pe care elevii lui Aihan Omer l-au dominat, mai ales în prima repriză, cele două combatante au încheiat la egalitate, scor 30-30. Tricolorii au început excelent întâlnirea, conducând încă din primele minute, iar la pauză aveau un avantaj de patru goluri, 17-13. La reluare, gazdele au revenit puternic și au egalat cu un sfert de oră înainte de final, 22-22, ba chiar au reușit să treacă pentru prima oară la conducere, 26-25, în min. 51. Csepreghi și compania au răsturnat situația, distanțându-se din nou la două lunigimi, 30-28, însă ultimele două minute au fost dezastruoase, iar sârbii au egalat cu câteva secunde înainte de ultimul fluier.

Au jucat pentru România: Irimuș (10 intervenții), I. Iancu (2 intervenții) - Csepreghi 6g, Bera 5g, Ghionea 5g, Fenici 5g, Mocanu 3g, Ramba 2g, Gavriloaia 1g, Novanc 1g, D. Grigoraș 1g, D. Iancu 1g, Racoțea și Stavrositu.

Tricolorii au revenit miercuri în țară, unde vor face ultimele pregătiri pentru cele patru meciuri programate la începutul anului, în preliminariile CM 2017: cu Finlanda (la 6 ianuarie, la Vantaa, și la 10 ianuarie, la Baia Mare), cu Austria (la 14 ianuarie, la Baia Mare) și cu Italia (la 16 ianuarie, la Conversano). După primele două runde, România ocupă locul secund în Grupa a 2-a, cu o victorie, 35-22 cu Italia, și o înfrângere, 24-27 cu Austria.