HC Dobrogea Sud, înfrângere la limită la debutul în prima ligă

Handbal masculin / Liga Națională

Sport 30 August 2016 / 18:25 1188 accesări

Pivotul Zoran Nikolic a înscris cele mai multe goluri pentru formația constănțeană în partida de marți

Primul meci al sezonului 2016-2017 din Liga Națională de handbal masculin, desfășurat marți după-amiază, în Sala Sporturilor din Constanța, a adus față în față două dintre formațiile cu pretenții la podium în actualul campionat. HC Dobrogea Sud și Poli Timișoara au oferit un adevărat spectacol handbalistic, în care, din păcate pentru suporterii constănțeni, câștig de cauză a avut echipa oaspete, scor 26-25, într-un final pe viață și pe moarte, după ce la pauză cele două formații au fost la egalitate, 13-13. Prima repriză a început perfect pentru gazde, care au condus cu 3-0, însă timișorenii au echilibrat disputa și au preluat pentru prima oară conducerea, 6-5, după care s-au desprins la 11-7. Handbaliștii constănțeni au revenit pas cu pas și Buricea a egalat la 13, la ultima aruncare din prima repriză. În partea a doua a jocului, de la scorul de 18-17 pentru Poli au urmat patru goluri înscrise consecutiv de echipa constănțeană, antrenată de Djordje Cirkovic, și tabela arăta 21-18 pentru HCDS. Oaspeții nu au cedat și au egalat la 21, iar de la 22-22 scorul a devenit 25-22 pentru timișoreni. Cursa de urmărire a formației de pe litoral nu a avut sorți de izbândă, căpitanul Laurențiu Toma fiind blocat la ultima aruncare a partidei de portarul Daskalovski, cel mai bun jucător de la Poli, autorul unor intervenții salvatoare care au decis învingătoarea. A fost o partidă aprigă, cu intervenții la limită, arbitrii Dinu și Din dictând numeroase eliminări.

Pentru HC Dobrogea Sud au marcat: Nikolic 6 goluri, Toma 5g, Cutura 4g, Angelovski 3g, Buricea 3g, Vujadinovic 2g și Crnoglavac 2g.

„Un meci neinspirat din partea noastră. Este bine că jucăm în prima ligă, campionatul este lung și vor veni și victoriile. Cred că și oboseala turneului din Serbia și-a spus cuvântul, dar sunt convins că ne vom reveni. Le mulțumim spectatorilor care ne-au susținut și prin jocul nostru cred că vom aduce și mai mult public în tribunele Sălii Sporturilor”, a declarat, după joc, portarul Ionuț Rudi Stănescu, președintele echipei constănțene, care a și evoluat în întâlnirea de marți.

Marți seară, de la ora 19.30 (în direct la Digi Sport 2 și Dolce Sport 1), va avea loc partida Dinamo București - CSM Satu Mare. Celelalte întâlniri sunt programate miercuri: CSM Focșani 2007 - Steaua București (ora 16.00, în direct la TVR 2), CS HC Adrian Petrea Reșița - HC Odorhei (ora 17.00), CSU Suceava - CSM Făgăraș (ora 18.00), HC Vaslui - AHC Potaissa Turda (ora 18.30), AHC Dunărea Călărași - CSM București (ora 20.00, în direct la Digi Sport 2).