„Hecatomba” favoriților, la Campionatul Regatului Unit

Snooker

Sport 07 Decembrie 2017 / 16:59 812 accesări
Scott Donaldson (23 de ani) l-a învins la York pe campionul mondial Mark Selby

Duminică, la York, se va încheia unul dintre cele mai importante turnee din snookerul profesionist, Campionatul Regatului Unit, ediția a 40-a. Alături de Masters și de Campionatul Mondial, programate în 2018, UK Championship este inclus în seria de turnee „Tripla Coroană”. La startul turneului s-au aliniat toți jucătorii valoroși din circuit, dispuși pe un tablou de concurs cu 128 de poziții. Singurul absent major de la York este Stuart Bingham, englezul fiind suspendat timp de trei luni pentru implicarea sa în pariuri ilegale.

Deși încă nu s-au disputat sferturile de finală, competiția este deja văduvită de primii favoriți, eliminați de jucători mult mai slab cotați! Chiar în primul tur a fost eliminat favoritul nr. 2, Ding Junhui, chinezul pierzând în joc decisiv, scor 5-6, disputa cu irlandezul Leo Fernandez, nr. 127 de pe tabloul principal și ocupant al locului 130 în clasamentul mondial.

În turul al doilea a fost eliminat și Mark Selby, lider în clasamentul mondial și câștigător la York anul trecut. Englezul a fost învins de Scott Donaldson din Scoția, locul 66 în clasamentul mondial, cu 6-3.

Ocupantul locului 3 în clasamentul mondial, englezul Judd Trump, a părăsit competiția în faza 16-imilor de finală. Trump, câștigător al Campionatului Regatului Unit în 2011 și finalist în 2014, a fost eliminat de scoțianul Graeme Dott, campion mondial în 2006, cu 6-2. Englezul câștigase cu același scor, 6-0, meciurile din primele tururi, cu australianul Matthew Bolton și cu englezul Chris Wakelin, iar în fața lui Dott a condus cu 2-0!

Tot în 16-imi de finală a părăsit turneul un alt fost campion mondial, scoțianul John Higgins. Numărul 4 mondial a fost învins în joc decisiv de englezul Mark King, scor 6-5. După eliminarea lui Higgins, doar doi jucători din Top 16 se mai află în cursa pentru trofeu, englezii Shaun Murphy (favorit 5) și Ronnie O’Sullivan (7). Situaţia de la UK Championship seamănă cu cea de la Open-ul Irlandei de Nord, precedentul turneu de puncte din calendarul mondial, unde un singur jucător din Top 16 a ajuns în sferturi, galezul Mark Williams, cel care ulterior a și câștigat turneul.

Rezultate înregistrate în optimi de finală (se joacă în sistemul cel mai bun din 11 jocuri):

Ryan Day (Țara Galilor) - Hang Li (China) 6-5

Mark Joyce (Anglia) - Lyu Haotian (China)

Shaun Murphy (Anglia, favorit nr. 5) - Ricky Walden (Anglia) 3-1 (scor parțial)

Mark King (Anglia) - John Higgins (Scoția, favorit nr. 4) 6-5

Stephen Maguire (Scoția) - Graeme Dott (Scoția) 6-2

Joe Perry (Anglia) - Mark Allen (Irlanda de Nord, favorit nr. 6) 6-4

Ronnie O'Sullivan (Anglia, favorit nr. 7) - Akani Songsermsawad (Thailanda)

Martin Gould (Anglia) - Xiao Guodong (China) 1-2 (scor parțial)