Rafael Nadal, eliminat în optimi la New York

Tenis de câmp / US Open

Sport 05 Septembrie 2016 / 16:37 453 accesări
Rafael Nadal a cedat la capătul celui mai spectaculos meci de la actuala ediție a US Open

Cotat cu a patra șansă la câștigarea trofeului în proba masculină de simplu de la US Open, ultimul turneu de Mare Șlem al anului, spaniolul Rafael Nadal a părăsit competiția în optimile de finală, după ce a pierdut surprinzător în fața francezului Lucas Pouille, cap de serie nr. 24, la capătul unui meci-maraton, desfășurat pe durata a patru ore şi şase minute și încheiat cu scorul de 6-1, 2-6, 6-4, 3-6, 7-6 (8/6). „Sunt foarte bucuros. A fost un meci lung, cu răsturnări de situaţie. Cu siguranţă, este cea mai frumoasă victorie a mea. După mingea de meci mi-am spus: „Gata, ai reuşit“. Eram obosit, dar şi foarte mândru. Acum realizez că l-am bătut pe Rafa. Când eram copil îi urmăream meciurile, mai ales pe cele de aici. Îl admir mult în continuare, este o persoană extraordinară. E fantastic să îl înving la un turneu pe care l-a câştigat de două ori”, a spus tenismenul în vârstă de 22 de ani, care s-a prăbuşit pe teren după lovitura care i-a adus calificarea.

În sferturi, Pouille se va confrunta cu un alt francez, Gael Monfils, cap de serie nr. 10, care a trecut mult mai ușor, cu 6-3, 6-2, 6-3, de cipriotul Marcos Baghdatis, locul 44 ATP. Partida a fost marcată de un incident neobișnuit, Baghdatis primind un avertisment din partea arbitrului, după ce i-a trimis un SMS soţiei sale într-o pauză între game-uri. „Am vrut doar să îi trimit un mic mesaj soţiei mele, eram puţin frustrat, nu găseam soluţii. Fac asta pentru prima dată. Nu ştiu dacă voi fi amendat pentru ce am făcut. Avertismentul este normal, pentru că există reguli, dar o amendă ar fi prea mult, nu am omorât sau insultat pe nimeni”, a menţionat cipriotul.

Un alt francez, Jo-Wilfried Tsonga, cap de serie nr. 9, a acces în sferturi, după ce l-a depășit pe americanul Jack Sock, cap de serie nr. 26, cu scorul de 6-3, 6-3, 6-7 (7/9), 6-2. Este pentru prima oară din 1947 și până în prezent când Franța are trei jucători calificați în această fază la US Open. Pentru un loc în semifinale, Tsonga se va duela cu liderul clasamentului mondial, sârbul Novak Djokovic, învingător în fața britanicului Kyle Edmund, locul 84 ATP, cu 6-2, 6-1, 6-4.

La feminin, fostul lider mondial, daneza Caroline Wozniacki, locul 74 ATP, a confirmat puternica revenire de formă din ultima vreme și s-a impus în fața favoritei nr. 8, americanca Madison Keys, cu 6-3, 6-4. În sferturi, Wozniacki va avea o adversară-surpriză, letona Anastasija Sevastova, locul 48 WTA, care a trecut de britanica Johanna Konta, cap de serie nr. 13. Favorită nr. 2, germanca Angelique Kerber s-a impus în fața cehoaicei Petra Kvitova, cap de serie nr. 14, cu 6-3, 7-5, și va lupta pentru un loc în semifinale cu italianca Roberta Vinci, cap de serie nr. 7, care a depășit-o fără probleme pe Lesia Ţurenko (Ucraina), locul 99 WTA.