Remiza lui Zlatan

Fotbal / EURO 2016, Grupa E, etapa 1: IRLANDA - SUEDIA 1-1

Sport 13 Iunie 2016 / 21:16 624 accesări
Suedezul Zlatan Ibrahimović a contribuit decisiv la golul egalizator

Irlanda şi Suedia au terminat la egalitate, scor 1-1, întâlnirea disputată luni seară, pe „Stade de France” din Saint-Denis, după un duel în care fiecare echipă a sperat să dea lovitura de graţie pentru a obţine cele trei puncte puse în joc. Primul meci din prima etapă a Grupei E de la EURO 2016 a început cu... o alertă de securitate, după ce un obiect suspect a fost găsit în zona intrării E a stadionului, înaintea partidei. Cele două formaţii au intrat la cabine la egalitate, iar după pauză irlandezii au reuşit deschiderea scorului prin Hoolahan, în minutul 48. Suedezii nu au renunţat la luptă şi au marcat golul mult dorit în urma unei acţiuni a lui Zlatan Ibrahimović, a cărui centrare a fost reluată în proprie poartă, imparabil, de fundaşul Clark, în minutul 71, astfel că irlandezii rămân în continuare fără victorie în disputele cu suedezii.

Au evoluat - IRLANDA (selecționer Martin O'Neill): Randolph - Coleman, O'Shea (cpt.), Clark, Brady - McCarthy (85 McGeady), Whelan, Hendrick - Hoolahan (78 Robbie Keane) - Walters (64 McClean), Long; SUEDIA (selecționer Erik Hamrén): Isaksson - Lustig (45 E. Johansson), Lindelöf, Granqvist, M. Olsson - S. Larsson, Lewicki (86 Ekdal), Källström, Forsberg - Berg (59 Guidetti), Ibrahimović (cpt.). Cartonaşe galbene: McCarthy, Whelan / Lindelöf. Partida a fost arbitrată la centru de sârbul Milorad Mažić.