Shaun Murphy s-a impus în finala World Grand Prix

Snooker

Sport 14 Martie 2016 / 19:03 710 accesări
Shaun Murphy pozează mândru cu trofeul oferit de organizatorii turneului World Grand Prix de la Llandudno

Englezul Shaun Murphy a câştigat finala turneului de snooker World Grand Prix, organizat în oraşul galez Llandudno, după ce l-a învins duminică seară cu scorul de 10-9 pe compatriotul său Stuart Bingham. Ultimul act al turneului a fost echilibrat de la un capăt la altul, iar învingătorul a fost cunoscut abia după jocul decisiv. Cei doi englezi se înfruntaseră și în finala Campionatului Mondial de anul trecut, câștigată de Bingham, astfel că acum Murphy și-a luat o mică revanșă față de compatriotul său.

Shaun Murphy a început mai bine finala și a condus cu 4-1, dar Bingham a câștigat patru jocuri la rând și a condus cu 5-4 după prima sesiune, apoi cu 6-4. Murphy a egalat, apoi a condus cu 8-7. S-a făcut 8-8, Murphy a trecut din nou în față, 9-8, iar în jocul decisiv a reușit două lovituri senzaționale de la distanță, obținând astfel victoria și cecul în valoare de 100.000 de lire sterline acordat învingătorului. Bingham a primit 35.000 de lire sterline pentru prezența în finală. Un alt englez, Joe Perry, și-a adjudecat premiul în valoare de 5.000 de lire sterline pentru cel mai mare break al turneului - 133 de puncte.

După triumful de la Campionatul Mondial, petrecut în mai 2015, Bingham nu mai jucase nicio finală până la WGP-ul de la Llandudno. Pentru Murphy (33 de ani), supranumit „Magicianul”, acesta a fost al șaselea trofeu obținut într-un turneu major, primul însă după doi ani, de la World Open 2014. El i-a egalat astfel la numărul de titluri majore pe Mark Selby și Ken Doherty. Cât despre campionul mondial, Bingham a ajuns la trei finale pierdute din cele șase disputate, iar în aprilie va încerca să-și apere titlul cucerit în 2015, la Crucible.

World Grand Prix a înlocuit fostul World Open în 2015, când Judd Trump l-a învins în finală pe Ronnie O’Sullivan cu 10-7. Este un turneu la care sunt invitați să participe primii 32 de jucători din clasamentul mondial alcătuit pe baza punctelor obținute în ultimele 12 luni (sistem asemănător Turneului Campionilor de la tenis de câmp, la care sunt luate în considerare punctele acumulate într-un an calendaristic).