SLEN 90 Medgidia a „încurcat” o candidată la promovare!

Volei feminin / Divizia A2, Seria Est

Sport 24 Ianuarie 2016 / 17:23 1516 accesări
CS SLEN 90 Medgidia a câștigat un punct din meciul cu echipa din Focșani

Sâmbătă, în etapa a 8-a din Seria Est a Diviziei A2 la volei feminin, CS SLEN 90 Medgidia a produs o mare surpriză, reușind să câștige un punct în fața unei echipe care și-a propus să promoveze, CSM 2007 LPS Focșani. Scorul final al partidei jucate în Sala Sporturilor „Iftimie Ilisei” a fost 2:3. Gazdele au câștigat primul set, oaspetele au condus cu 2:1, iar în decisiv formația vrânceană s-a impus cu 15:10.

Și cealaltă echipă din județ, ACS Top Volei 05 Constanța, a evoluat pe teren propriu, însă a cedat la un scor incredibil în disputa cu liderul clasamentului, CSU Galați. Oaspetele, cu un lot din care fac parte voleibaliste cu o vastă experiență, cum ar fi Adriana Dumitru-Dudnic, Elena Girip-Ivan sau Florina Chirilov, au învins cu 3:0 (25:1, 25:4, 25:3). În primul set, Chirilov a servit până la 18:0, reușind 6 ași, iar singurul punct al gazdelor l-a realizat... coordonatoarea gălățeană, care a trimis serviciul în fileu! În setul al doilea, Top Volei a punctat din trei erori ale oaspetelor plus un atac al lui Oprea, iar în ultimul set au fost două greșeli și un blocaj la Dudnic. Trebuie să precizăm că în lotul echipei antrenate de Constantin și Doina Ferenți a figurat o singură senioară (Oana Oprea), celelalte fiind junioare, cadete și mai multe jucătoare născute în anul 2002, respectiv categoria de vârstă speranțe! Au jucat pentru Top Volei: Cosmina Marinescu - Georgiana Moroianu, Sibel Celik, Ioana Bogdan, Oana Oprea, Tania Culică, Bianca Panait-libero (rezerve: Ioana Antonescu, Ștefania Sarivan, Elif Gafar).

Celălalt rezultat al etapei: SCM Pitești - CTF Mihai I București 3:0. În clasament, primul loc este ocupat de echipa din Galați, cu 18 puncte și setaveraj 20:6, urmată de Pitești 18p (18:8), Focșani 17p (19:10), Medgidia 10p (13:15), CTF Mihai I 9p (10:17) și Constanța 0p (0:24).