Start cu stângul pentru românce la Indian Wells

Tenis / Circuitul WTA

Sport 10 Martie 2016 / 17:54 532 accesări
Irina-Camelia Begu a fost învinsă surprinzător în runda inaugurală de la Indian Wells

Dotat cu premii totale de 6.134.605 dolari, turneul de la Indian Wells (California) a programat în noaptea de miercuri spre joi primele meciuri din runda inaugurală, în care au fost prezente și două reprezentante ale României, ambele părăsind terenul învinse. Astfel, Irina-Camelia Begu (locul 35 WTA) a pierdut surprinzător în fața unei jucătoare venite din calificări, Laura Siegemund (Germania, locul 79 WTA), cu scorul de 3-6, 6-4, 6-4, după două ore și 21 de minute de joc. Din cauza unei accidentări, românca nu mai jucase de la Australian Open, unde a pierdut tot în primul tur, și are un bilanț dezastruos în acest an: o victorie și trei înfrângeri. Begu a ratat astfel o întâlnire în turul secund cu liderul clasamentului mondial, americanca Serena Williams. Și Alexandra Dulgheru (locul 93 WTA) a cedat tot în fața unei jucătoare venite din calificări, americanca Nicole Gibbs (locul 95 WTA), cu scorul de 6-0, 6-1, după doar 62 de minute de joc. Pentru prezența pe tabloul principal, Begu și Dulgheru vor primi câte un cec în valoare de 11.970 de dolari și 10 puncte WTA.

România a rămas astfel cu doar două reprezentante la simplu: Simona Halep, locul 5 WTA și cap de serie nr. 5, și Monica Niculescu, locul 34 WTA și cap de serie nr. 32, ambele fiind calificate direct în turul secund. Revenită pe teren după o lună de pauză, tenismena constănțeană se va lupta pentru accederea în turul al treilea cu americanca Vania King (locul 202 WTA), care a învins-o în runda inaugurală pe compatrioata sa Taylor Townsend (locul 379 WTA), cu scorul de 6-2, 6-3. În schimb, Niculescu va avea o misiune mai dificilă, urmând să o întâlnească pe Heather Watson (Marea Britanie, locul 53 WTA), învingătoare în primul tur în duelul cu Galina Voskoboeva (Kazakhstan, fără clasare WTA), cu scorul de 7-6 (7/4), 4-6, 6-1.