Start în „Cupa Toamnei“ la mini-rugby

Sport 19 Septembrie 2016 / 14:12 608 accesări

Peste 225 de copii au participat la prima etapă din „Cupa Toamnei” la mini-rugby

Sâmbătă, pe stadionul „Mihail Naca“ din Constanța, s-a desfășurat etapa întâi din turneul „Cupa Toamnei” la mini-rugby, competiție pentru copiii de 10, 12 și 14 ani, organizată de ACS Rugby Team Constanța în cadrul proiectului „RUGBY-UL, VALORI PENTRU VIAŢĂ”, finanțat de Consiliul Județean Constanța. La această primă etapă au participat peste 225 de copii, cu vârsta cuprinsă între 9 și 14 ani, din Constanța (antrenori Nicolae Mocanu și Claudiu Trandafir), Ovidiu (antrenor Dan Radu), Mangalia (antrenor Marian Tudorică), Castelu (antrenor Edvin Gemambet), Săcele și Corbu (antrenor Ștefan Tucă), Năvodari (antrenor Cătălin Buruiană), Ghindăreşti (antrenor Adrian Țacu), Murfatlar (antrenor Petrică Vlăsceanu), Cumpăna (antrenor Nicolae Dinculescu), Mihail Kogălniceanu (antrenor Cornel Vasile) și Medgidia (antrenor Florentin Otcuparu).

La U-10, competiția a fost câștigată de echipa din Cumpăna, care s-a impus cu scorul de 15-5 în finala cu Ghindărești, urmată de selecționata Năvodari - Săcele - Corbu și de selecționata Medgidia - Castelu.

La U-12 s-a impus echipa din Murfatlar, 20-10 în finala cu Năvodari - Săcele - Corbu. Au urmat în clasament Medgidia - Castelu și Mangalia - Cumpăna.

La U-14, pe primul loc s-a clasat echipa din Mihail Kogălniceanu, 25-10 în finala cu selecționata Constanța - Năvodari - Săcele - Corbu. Locul 3 a fost ocupat de Medgidia - Castelu, urmată de Mangalia - Cumpăna.

Elementul de noutate al competiției a constat în faptul că echipele din Ovidiu și Ghindăreşti au venit și cu grupe formate din copii de 5-7 ani, la S-Rugby, care au încântat spectatorii prezenți prin energia lor și prin dorința de a câștiga! În prezența președintelui ACS Rugby Team Constanța, Florian Constantin, și a fostului internațional Gheorghe Dumitru, rugbyștii din cadrul Zonei Ovidiu au primit noul set complet de joc, format din tricou, șort și jambiere.

De asemenea, tot sâmbătă, Florian Constantin, Nicolae Mocanu și Claudiu Trandafir s-au întâlnit cu părinții jucătorilor din selecționatele U-14 și U-15, pentru pregătirea sezonului 2016-2017.