Un maratonist român s-a calificat la JO 2016

Atletism

Sport 19 Aprilie 2016 / 14:53 717 accesări
Alexandru Nicolae Soare va participa pentru prima oară la Jocurile Olimpice

Atletul Alexandru Nicolae Soare a îndeplinit baremul de participare la Jocurile Olimpice de la Rio în proba de maraton, băcăuanul antrenat de Cristina Alexe obținând această primă importantă performanță din carieră în cadrul tradiționalei curse desfășurate la Hamburg, pe care a terminat-o în 2 ore, 18 minute și 52 de secunde. „A fost o cursă dificilă, urmare a vântului care a bătut foarte puternic, dar mi-am dorit mult să alerg sub barem și am reușit să-mi îndeplinesc un obiectiv mult visat în numeroasele ore de pregătire din ultimele luni”, a declarat sportivul în vârstă de 25 de ani. Pentru Jocurile Olimpice, Soare și-a propus un nou record personal și o clasare care să onoreze cariera de până acum și să aducă satisfacție în România. „Nu cred că voi putea să o egalez pe Constantina Diță, campioana noastră olimpică de maraton, dar voi face totul în pregătirile pentru cursa de la Rio și pentru o clasare cât mai bună. Iubitorii atletismului românesc să fie siguri de acest efort al meu”, a adăugat Alexandru Nicolae Soare.

ATLEȚII ETIOPIENI, ÎNVINGĂTORI LA BOSTON

Atletul etiopian Lemi Berhanu Halye a câștigat luni cea de-a 120-a ediție a Maratonului de la Boston (SUA), la care au participat aproximativ 30.000 de alergători, în timp ce cursa feminină s-a încheiat cu victoria compatrioatei sale Atsede Baysa. La masculin, Hayle s-a impus cu timpul de 2 ore, 12 minute și 45 de secunde, la capătul celor 42,195 km ai cursei, fiind ovaționat de miile de spectatori prezenți în zona liniei de sosire. El i-a devansat pe compatriotul său Leisa Desisa, campionul de anul trecut, și pe un alt reprezentant al Etiopiei, Yemane Tsegay.

Baysa a câștigat la rândul ei întrecerea feminină, cu timpul de 2 ore, 29 de minute și 19 secunde, reușind să recupereze o întârziere de 37 de secunde în ultimii 8 km ai cursei. Ea le-a devansat pe campatrioata sa Tirfi Tsegaye și pe kenyanca Joyce Chepkirui.

Aceasta a fost a treia ediție a celui mai vechi maraton din lume după atentatul soldat cu decesul a trei persoane și rănirea altor 260 de oameni, în 2013, când doi frați de origine cecenă au plasat bombe artizanale în zona liniei de sosire. Conform presei americane, securitatea spectatorilor și a alergătorilor a fost asigurată în acest an de aproximativ 5.000 de agenți, desfășurați pe întregul traseu al maratonului.