Victorii clare pentru favorite în optimile Cupei României la volei masculin

Sport 14 Ianuarie 2016 / 18:15 1267 accesări
CSM București va fi aproape sigur adversara lui CVM Tomis Constanța în sferturile de finală ale Cupei României

Miercuri s-au desfășurat primele meciuri oficiale de volei masculin din 2016, trei partide contând ca manșă tur a optimilor de finală din Cupa României. Iată rezultatele înregistrate: Știința Explorări Baia Mare - AS Volei Club Caransebeș 3:0 (25:16, 25:20, 25:14); Universitatea Cluj - CSM București 1:3 (21:25, 25:23, 23:25, 22:25); Arcada Galați - Tricolorul LMV Ploiești 3:0 (25:23, 25:13, 25:18).

Învingătoarele de miercuri sunt foarte aproape de calificarea în sferturi. CSM București va juca partida retur pe teren propriu, după ce a învins pe terenul Universităţii Cluj, iar celelalte două formații mai au nevoie să câștige un singur set la returul programat sâmbătă, în deplasare. În schimb, echipele din Ploiești și Caransebeș sunt obligate să învingă la zero şi apoi să-şi adjudece „setul de aur” ca să ajungă în sferturi de finală.

În optimi avem doar trei dispute, pentru că Unirea Dej și VCM LPS Piatra Neamț au jucat în devans dubla manșă, în luna decembrie, iar Unirea a devenit prima echipă calificată în sferturi, acolo unde va da piept cu deținătoarea trofeului, ACS Volei Municipal Zalău. De asemenea, sistemul de desfășurare al competiției prevede că primele patru clasate din campionatul precedent (reprezentantele României în Cupele Europene) sunt exceptate de la primul tur (optimi de finală) și vor debuta abia în sferturi. CVM Tomis Constanța își va afla adversara după desfășurarea dublei manșe dintre Universitatea Cluj și CSM București.