13 medalii pentru constănţeni

Înot / Campionatele Naţionale şcolare

Sport 30 Mai 2006 / 00:00 1173 accesări

La Arad s-a încheiat duminică ediţia 2006 a Campionatelor Naţionale de înot rezervate cluburilor sportive şcolare. La competiţia găzduită de piscina olimpică din Arad au participat sportivi cu vîrsta între 12 şi 14 ani de la 20 de cluburi din ţară, între care şi 14 înotători de la Palatul Copiilor Constanţa, însoţiţi de antrenorul Nicolae Coteţ. S-a concurat în serii contracronometru, iar tinerii "delfini" de pe Litoral au obţinut 13 medalii, dintre care şase de aur. Titlurile naţionale au fost cucerite de Mihaela Oprescu (14 ani) la 100m liber şi 100m fluture, Flavia Pescar (12 ani) la 50m şi 100m bras, Anda Georgescu (13 ani) la 100m liber şi Ana Maria Vartan (13 ani) la 50m liber. Au mai urcat pe podium Sorin Bodiu (14 ani), argint la 100m bras şi bronz la 100m bras, Mihai Spălăţelu (13 ani), bronz la 100m fluture şi 100m liber, Vartan - locul 2 la 100m liber, Oprescu - locul 2 la 100m fluture - şi Georgescu - locul 3 la 50m bras. Oprescu, Georgescu şi Spălăţelu sînt antrenaţi de Veronica Macovei, Pescar şi Bodiu de Doru Oancea şi Vartan de Eugenia Alexe. În clasamentul final pe puncte, primul loc a fost ocupat de Liceul Emil Racoviţă Bucureşti, iar Palatul Copiilor s-a clasat pe locul al treilea. Următoarea competiţie importantă pentru această categorie de vîrstă este Campionatul Naţional pentru copii, programat la Brăila între 16 şi 18 iulie.