18 jucători formați la Academia Hagi au contribuit la succesul Viitorului cu liderul din Ungaria

Fotbal

Sport 15 Ianuarie 2019 / 08:31 545 accesări
Sursa foto: fcviitorul.ro

FC Viitorul a avut pe teren 18 jucători formați la Academia de Fotbal „Gheorghe Hagi” în prima partidă de verificare susţinută în cantonamentul din Antalya, câştigată cu scorul de 2-1 (Voduț 16, A. Pitu 71 / Lanzafame 64) în fața echipei Ferencvaros, care conduce cu autoritate campionatul din Ungaria.

Formaţia antrenată de Gheorghe Hagi a utilizat în meciul de luni seară 18 jucători crescuți și formați la Academia de Fotbal „Gheorghe Hagi”: Alexandru Buzbuchi, Radu Boboc, Andrei Ciobanu, Marius Leca, Bogdan Țîru, Virgil Ghiță, Robert Neciu, Darius Grosu, Roberto Mălăele, Tudor Băluță, Carlo Casap, Ionuț Vînă, Paul Iacob, Denis Drăguș, Ianis Hagi, Alexi Pitu, Louis Munteanu şi Nicolas Popescu.

Conform site-ului oficial al clubului constănţean, zece dintre acești jucători au vârsta sub 20 de ani, iar patru au doar 16 ani! De remarcat că în repriza secundă a meciului cu Ferencvaros au evoluat 11 jucători formați la Academia Hagi, iar media de vârstă a echipei folosită în repriza a doua a fost de 20,6 ani!

În plus, golul victoriei a fost reușit după o fază creată de doi dintre internaționalii Under 17 de la Viitorul, Darius Grosu și Alexi Pitu. Primul a centrat perfect de pe partea stângă, după ce a scos din joc un adversar, iar Alexi Pitu a reluat cu capul în poartă, din plonjon, de la 6 metri. Mezinul echipei constănţene în stagiul de pregătire de la Belek este mijlocașul Roberto Mălăele, care va împlini 16 ani la sfârşitul lunii martie, în timp ce veteranul Viitorului este brazilianul Eric de Oliveira, care a împlinit luna trecută vârsta de 33 de ani.