300 de participanţi la Crosul Olimpic de la Constanţa

Sport 19 Iunie 2006 / 00:00 1329 accesări

Tradiţionalul cros organizat la Constanţa cu ocazia Zilei Olimpice, sărbătorită pe 23 iunie, a adunat la start aproape 300 de participanţi. Aceştia s-au întrecut ieri pe traseul Sala Sporturilor - Radio Vacanţa Mamaia, înfruntînd căldura toridă. Startul a fost dat de atleta Maria Cioncan, medaliată cu bronz la Jocurile Olimpice de la Atena. După un sfert de oră de alergat, primul a trecut linia de sosire obişnuitul cîştigător al acestor gen de manifestări sportive organizate pe Litoral, Constantin Mihalache. Sportivul de la CSS LPS Farul a fost urmat în clasamentul masculin de Florin Anghel (CSS 4 Bucureşti) şi Dan Cernat (Rapid Bucureşti). La feminin, s-a impus bucureşteanca Alina Clodeanu, care a devansat-o pe reprezentanta gazdelor, Alina Coroianu. Surpriza a produs-o sportiva clasată pe ultima treaptă a podiumului, Miroko Osawa, venită tocmai din Japonia. Organizatorii au premiat şi cei mai vîrstnici participanţi, Gheorghe Ghindea (91 de ani) şi Viorica Negreanu (76 de ani), dar şi cel mai tînăr, Bianca Mihal (3 ani şi 10 luni), şi cea mai numeroasă familie prezentă la cros, Livia, Constantin, Maria-Cătălina, Irina, Emil-Gabriel şi Ioana-Alexandra Dorobanţu. Toţi participanţii au primit cîte un tricou, băuturi răcoritoare şi diplome semnate de Jaques Rogge, preşedintele Comitetului Internaţional Olimpic. Primii trei clasaţi la fiecare categorie au fost recompensaţi cu combine muzicale, ARLID oferind alte 60 de premii, constînd în aparate foto, aparate radio cu ceas, casetofoane, ondulatoare de păr şi invitaţii la "Aqua Magic". Departamentul Sport al Centrului Informaţional de presă "Telegraf & TV Neptun" a fost reprezentat de Adrian Lungu, care, după o luptă dură cu soarele torid şi kilogramele în plus, s-a clasat pe un onorabil loc 158.