A doua medalie pentru România la CM de atletism rezervat juniorilor

Sport 18 August 2006 / 00:00 778 accesări

Sportiva Ancuţa Bobocel a cîştigat, joi, medalia de argint în finala probei de 3.000 m obstacole din cadrul Campionatelor Mondiale rezervate juniorilor, de la Beijing,. Ancuţa Bobocel, cronometrată cu timpul de 9 minute, 46 de secunde şi 19 sutimi, a fost devansată de kenyana Caroline Chepkurui Tuigong (9:40.95). Este a doua medalie pentru delegaţia României, după ce Bianca Perie a obţinut titlul mondial în proba de aruncare a ciocanului. Din păcate, în finala probei de triplusalt, cele două sportive de la Farul CSS 1, Cristina Bujin şi Cristina Toma nu au avut evoluţii bune. Bujin s-a clasat pe locul 6, cu 13,35 m, în timp ce Toma a ocupat poziţia a 11-a, penultima, cu 12,79 m. Tot ieri, Cornelia Deiac s-a calificat în finala probei de săritură în lungime, cu performanţa de 6,25 m, cu care a încheiat calificările pe prima poziţie a grupei A. Alte două atlete românce au ratat, joi, calificările în semifinalele probelor în care au luat startul: Elena Radu, la 100 m garduri, care a încheiat doar pe locul şapte în seria a patra şi Andreea Ogrăzeanu (CS Farul - CSS Alexandria), la 200 m, care a încheiat pe locul opt, în seria a şaptea, cu timpul de 25.05 secunde. Mihai Grasu s-a clasat, miercuri, pe locul şase în finala la aruncarea discului, cu 59,39 m, el obţinînd această performanţă din a doua încercare. În finala la săritura în lungime, Tiberiu Ţălnar (CS Farul - CSS 4 Bucureşti) s-a clasat pe locul zece, cu o performanţă de 7,43 m. Ciprian Suhanea a ocupat locul 18, ultimul, în finala la 10.000 m, fiind cronometrat cu timpul de 33 de minute, 53 de secunde şi 40 de sutimi.