Academia Hagi U17 a ratat calificarea în semifinalele Future Talents Cup

Sport 18 Aprilie 2017 / 14:53 395 accesări
Jucătorii antrenați de Constantin Fălină vor evolua în turneul locurilor 5-8

Marți, la Budapesta, formația Academiei Hagi Under 17 a susținut meciul din cadrul sferturilor de finală ale turneului internațional Future Talents Cup U17. Echipa pregătită de Constantin Fălină a înfruntat pe Sturm Graz, iar partida a luat sfârșit cu victoria austriecilor, scor 3-2 (1-1). Pentru Academia Hagi au punctat Alexandru Sabangeanu, în minutul 22, și Dimciu Halep, în minutul 70, în timp ce pentru Sturm Graz au înscris Nino Kopf, în minutele 13 și 57, și Marco Fuchshofer, în minutul 52. Formația constănțeană a avut doi jucători eliminați în prima repriză, Agachi, în minutul 26, pentru un henț comis în afara careului, și Sabangeanu, în minutul 33, pentru bruscarea arbitrului. În repriza a doua au primit cartonașul roșu și doi jucători de la Sturm Graz, Kopf, în minutul 59, și Eyawo, în minutul 67.

Au evoluat pentru Academia Hagi U17: Agachi - Ghiță, Leca, Vlad, Nedelea (62 Mureșan) - Călin (62 Oană), Gherghiceanu (57 Bandula), Negrean (27 Micu) - Sabangeanu, Pop (57 Halep), Tucaliuc (67 Matiș).

În urma acestui rezultat, Academia Hagi va continua în turneul locurilor 5-8 la Future Talents Cup U17, urmând să întâlnească miercuri, de la ora 10.30, echipa greacă PAOK Salonic, eliminată în sferturi de Karpaty Lvov (Ucraina), 5-4 la loviturile de departajare, după 0-0 la finalul timpului regulamentar de joc.